Moskva 29. marca 2020 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)

V Rusku sa aj naďalej snažia vyrobiť účinnú vakcínu proti koronavírusu. Ako informovali odborníci, v danej chvíli je vypracovaných sedem skúšobných prototypov vakcíny. Do júla ukončia všetky skúšky a začnú predklinický výskum. Hotová vakcína by podľa ruských odborníkov mala byť k dispozícii o 11 mesiacov

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Veronika Skvorcovová

Ruská Federálna medicínsko-biologická agentúra vypracovala sedem prototypov vakcíny proti koronavírusu. Verejnosť o tom informovala riaditeľka tejto štátnej inštitúcie Veronika Skvorcovová. „Na dnešný deň Ruská Federálna medicínsko-biologická agentúra vypracovala sedem prototypov rekombinátnej vakcíny, vytvorených génovo-inžinierskym spôsobom z rekombinátnych bielkovín, a na každom sú epitóny – miesta spojenia s vírusom,“ vysvetlila Skvorcovová v relácii televíznej stanice Prvý kanál.

Podčiarkla, že v súčasnosti sa vedci snažia zo siedmich prototypov vakcín vybrať tie najúčinnejšie: „Táto práca sa najprv uskutočňuje v režime počítačovej modulácie. Od pondelka v tejto práci budeme pokračovať v Centre mikrobiológie ministerstva obrany, ktoré je vhodné pre podobný výskum, má príslušnú kvalifikáciu a je certifikované, čo sa týka práce s biologickými patogénmi druhej triedy nákazy,“ vysvetlila Veronika Skvorcovová. Podčiarkla, že hotovú vakcínu možno očakávať asi o jedenásť mesiacov.

Na ministerstve zdravotníctva Ruska vyhlásili, že v krajine postačia kapacity na výrobu dostatočného množstva testovacích systémov na koronavírus. Potvrdil to aj ruský minister zdravotníctva Michail Muraško: „Od dnešného dňa sme do práce zapojili aj ďalšie výrobné kapacity. Jedna zo spoločností otvorila dodatočnú výrobu asi 50 tisíc testovacích systémov denne. Včera získala registračný preukaz Roszdravnadzoru ďalšia spoločnosť, ktorá bude vyrábať do 300 tisíc testovacích systémov denne. Sme presvedčení, že k žiadnemu nedostatku výrobných kapacít nedôjde,“ ubezpečil minister zdravotníctva Michail Muraško.

Podľa ministra Rospotrebnadzor rozšíril okruh laboratórií na testovanie koronavírusu. Zdôraznil, že sa do práce zapojili nielen štátne, ale aj súkromné laboratóriá. Podľa situácie včera večer, v Rusku bolo 1264 nakazených, 228 ľudí sa nakazilo v priebehu ostatných 24 hodín, 49 pacientov sa uzdravilo a 4 zomreli (všetci sa vrátili zo zahraničia). V tom istom čase podľa portálu Worldmeters počet ľudí, nakazených koronavírusom celosvetovo dosiahol 617 tisíc, na následky ochorenia zomrelo vyše 28 tisíc ľudí, uzdravilo sa vyše 137 tisíc ľudí.

Eugen Rusnák

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj