Viedeň 28. mája 2019 (HSP/Foto:Pixabay)

Výskumníci zo susedného Rakúska prišli s prelomovú technológiou, ktorá má ambíciu výrazne pomôcť životnému prostrediu. Spoločnosť OMV tvrdí, že dokáže v rámci projektu ReOil vyrábať syntetickú ropu z použitých plastov. Informuje portál Echo24

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Z približne sto kilogramov použitých plastov je zariadenie schopné počas hodiny vyrobiť asi sto litrov syntetickej ropy.

“Táto technológia nám umožňuje využiť jeden barel ropy viackrát. To znamená, že sa spáli menej plastov v spaľovniach, a tým znížime emisie skleníkových plynov,” vysvetlil Manfred Leitner, člen predstavenstva OMV.

Možnosti využitia použitých plastov skúma OMV od roku 2011. V roku 2013 spustila svoju prvú testovaciu prevádzku, ktorá spracovala za hodinu päť kilogramov použitých plastov.

V roku 2018 zapojili do prevádzky nové vylepšené zariadenie s kapacitou 100 kilogramov plastov za hodinu, z čoho vznikne 100 litrov syntetickej ropy. V rafinérií potom túto ropu ďalej spracujú a vyrábajú z nej palivo alebo suroviny na opätovnú výrobu plastov.

V priebehu recyklácie sa využíva tepelné štiepenie, ku ktorému dochádza pri teplotách nad 300 ° C. Pri tejto teplote sa dlhé a stredné uhľovodíkové reťazce štiepia na jednoduchšie uhľovodíky.

Surová ropa, ktorá je zmesou uhľovodíkov s relatívne krátkymi uhľovodíkovými reťazcami, je premenené na plasty s dlhšími uhľovodíkovými reťazcami, tie sú následne metódou ReOil premenené späť na zmes jednoduchších uhľovodíkov.

Túto technológiu má OMV patentovanú v Európe, USA, Rusku, Austrálii, Japonsku, Indii, Číne a ďalších krajinách.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj