Praha 23. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)

Pravdepodobne najväčšia demonštrácia od roku 1989 sa začala v nedeľu v Prahe a vyvrcholí ňou séria protestov za nezávislosť justície a lepšiu vládu, informoval webový portál iDNES.cz

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke chlapec máva českými vlajkami počas demonštrácie na pražskej Letenskej plán

Demonštrácia na pražskej Letnej sa začala o 16.30 h SELČ a podľa organizátorov prišlo okolo 250.000 ľudí. Protestujúci žiadajú, aby český premiér Andrej Babiš odstúpil v súvislosti s obvineniami z podvodu a zneužitia dotácií na svoje bývalé podniky

“Požadujeme demisiu Andreja Babiša,” povedal na úvod jeden z organizátorov protestov Mikuláš Minář.


Benjamin Roll, podpredseda spolku Milión chvíľok pre demokraciu, ktorý protesty organizuje, počas svojho príhovoru zhromaždených varoval pred oligarchami a krádežou demokracie.

Premiér Babiš už v nedeľu popoludní povedal, že nerozumie, proti čomu demonštranti bojujú.

V Česku sa už niekoľko týždňov konajú demonštrácie za nezávislosť justície a za odchod premiéra Babiša a ním dosadenej ministerky spravodlivosti Marie Benešovej (za ANO).

Podnetom pre demonštrácie bola demisia ministra spravodlivosti Jana Kněžínka (za ANO) a výber jeho nástupkyne Benešovej.

Kněžínek oznámil svoj úmysel odstúpiť deň po tom, čo štátne zastupiteľstvo (prokuratúra) informovalo o návrhu na podanie žaloby v kauze rekreačnej farmy Čapí hnízdo, v ktorej ide o údajné zneužitie európskych dotácií. Medzi obvinenými je aj Babiš. Ten označuje celý prípad za politickú kauzu.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj