Varšava 27. marca 2020 (HSP/Foto:Screenshot 20 minutes)

Poľsko zasa predbehlo celý svet. Po prvé, zaviedlo nové postupy v pohranično-colnej praxi a po druhé, našlo aj ďalšie využitie pre alkohol, o ktorom je verejnosť síce informovaná, ale daný spôsob používa mimoriadne zriedkavo. Zvyčajne vo svetovej praxi tovar pašovaný cez hranice konfiškujú a potom likvidujú. Viacerí analytici a zástupcovia verejnosti navrhovali, aby sa tento tovar neničil, ale aby sa predával (v danom prípade štát by ešte aj zarobil), /HSP/Foto:TASRalebo sa rozdával zdarma…

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Screenshot 20 minutes

Najnovšie, v súlade s aktuálnym nariadením, vodku pašovanú cez hranice a ilegálne vyrobený alkohol v Poľsku síce ani tento raz nebudú predávať alebo rozdávať, ale využijú tento artikel ako dezinfekčný prostriedok v boji proti koronavírusu. V zložitej situácii spôsobenej  pandémiou Poliaci prišli na to, že treba využívať všetky prostriedky a nezahadzovať žiadne možnosti. A preto pašovaná vodka a ilegálne vyrobený alkohol poctivo poslúžia v prospech zdravia a životov Poliakov.

Colné a daňové úrady majú v Poľsku v skladoch najmenej 50 miliónov litrov vodky a čistého alkoholu. Ako oznámila poľská Štátna prokuratúra, dané „tekutiny“ sa budú používať na dezinfekciu priestorov a objektov. Kvôli tomu zmenili aj bežný obvyklý „protokol“: zabavený alkohol pôvodne mal poslúžiť ako dôkaz v súdnom konaní a potom mal byť zničený. Namiesto toho však niekoľko tisíc litrov odovzdali príslušným útvarom, ktoré sa zaoberajú dezinfekciou budov, verejných priestranstiev a dopravných prostriedkov. O tejto novinke v poľskej colno-policajnej praxi informoval francúzsky portál „20 minutes“.

Napríklad, hasiči v meste Olsztyn v severovýchodnom Poľsku dostali tisíc litrov čistého alkoholu. Taktiež tri nemocnice – dve v Olsztyne a jedna v Elblagu – dostali celkovo 2,5 tisíc litrov. Informovala o tom hovorkyňa colnej správy regiónu Marta Rosiaková. Podobné  operácie budú pokračovať aj v nasledujúcich dňoch. „Alkoholický prídel“ dostanú jednotlivé zložky polície, pohraničnej stráže a verejnej správy.

Francúzsky portál „20 minutes“ podotýka, že v Poľsku existuje veľa ilegálnych väčších alebo menších liehovarov, hlavne na severozápade krajiny, proti ktorým bojujú miestne orgány, demontujú a likvidujú nezákonné podniky, ale bez väčších úspechov. Ilegálne liehovary produkujú takzvaný „bimber“ – vodku, ktorá je pomerne obľúbená na vidieku a ktorá je oveľa lacnejšia, ako oficiálne vyrobená vodka.

Zatiaľ poľské úrady nezverejnili štatistiky o tom, koľko vodky a ilegálneho alkoholu bolo ozaj použitých na dezinfekciu budov a priestorov a aké množstvo na iné účely…

Eugen Rusnák

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj