Poprad 12. decembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)

V Podtatranskom múzeu v Poprade sprístupnili výstavu Čaro detstva, vystavené predmety pochádzajú zo súkromnej zbierky starožitných hračiek Alice Tokarčíkovej. V múzeu je vyše tristo exponátov hračiek z celého sveta, najstaršia pochádza z roku 1910, ide o plyšového psíka

Ilustračné foto

Najpočetnejšiu časť zbierky starožitných hračiek Alice Tokarčíkovej v priestoroch Podtatranského múzea tvoria starožitné celuloidové bábiky a plyšové medvedíky, pretože práve tieto hračky kedysi robili radosť deťom pod vianočným stromčekom. Výstava zaujme nielen deti, ale i dospelých vráti v čase, do dôb detstva a vyvolá nostalgické spomienky.

Ako uviedla pre agentúru SITA zberateľka Tokarčíková, každá hračka má svoj vlastný príbeh a mnohé pochádzajú z rôznych krajín sveta – z Japonska, Číny, Ruska, USA, Nemecka, Rakúska, Talianska, ale aj arabských krajín. „Z medzivojnového obdobia pochádza plyšová myška. Je zvláštna tým, že má telo z valca a slúžila ako trezor – skrýša, do ktorého sa v čase vojny skrývali cennosti,“ vysvetľuje zberateľka. Kým dnešné hračky sú prevažne z plastu či umelého plyšu, tie starožitné sú z plsteného mohéru, vypchaté slamou alebo drveným korkom, majú sklenené oči, vyšívané nosy a všetky boli ručne vyrobené. „Veľmi veľa hračiek v mojej zbierke pochádza z medzivojnového a povojnového obdobia od značky Stiff (Nemecko), ktorá bola v tom čase najvýznamnejším producentom hračiek v Európe,” dodáva Tokarčíková.

Väčšina hračiek pochádza z bazárov a búrz a k zberateľke si akoby samé našli cestu. „Dostali sa ku mne rôznymi cestičkami – niektoré mi priniesli priatelia zo svojich zahraničných ciest, ale nájdu sa aj takí, ktorí mi hračky sami posielajú. Celé moje úsilie smeruje k tomu otvoriť jedného dňa Múzeum hračiek,“ uzatvára zberateľka, ktorá verí, že sa jej to raz podarí.

Podtatranské múzeum vyčlenilo hračkám dve výstavné miestnosti na prízemí. Mnohé z vystavených exemplárov sú skutočne unikátne a vzácne a návštevník ich môže obdivovať len vo vitrínach, no výstava je obohatená aj o detský interaktívny kútik, kde budú pre deti k dispozícii hračky na hranie. Ako uviedla riaditeľka Podtatranského múzea v Poprade Magdaléna Bekessová, sprístupnenie výstavy v predvianočnom období bolo zámerom. Múzeum sa tak snaží prilákať do svojich priestorov počas sviatkov deti, rodičov i starých rodičov a ponúknuť návštevníkom zážitok, ktorý ocenia všetky generácie. Výstava Čaro detstva bude verejnosti prístupná do 30. septembra budúceho roka.

 

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.