Naí Dillí 21. júna 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/ISNA)

Vojnové lode indického námorníctva budú nasadené v Perzskom zálive. V Naí Dillí oznámili, že ich cieľom je chrániť lode plávajúce pod indickou vlajkou. Správa prichádza niekoľko hodín potom, čo Iránske revolučné gardy zostrelili americký vojenský prieskumný dron

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke požiar na ropnom tankeri

V Ománskom a Perzskom zálive boli nasadené lode Chennai a Sunayna, ktorých cieľom bude vykonávať operáciu na zaistenie bezpečnosti námornej prepravy. V oblasti bude nasadené aj prieskumné lietadlo,informovalo vo štvrtok indické námorníctvo.

#IndianNavy executes ‘Operation Sankalp’ – Deploys INS Chennai & INS Sunayna in the Gulf of Oman, to re-assure Indian Flagged Vessels operating/ transiting through Persian Gulf & Gulf of Oman following the maritime security incidents in the region 1/n (rep images) pic.twitter.com/N1Kn8AXNey

— SpokespersonNavy (@indiannavy) 20. júna 2019

Ich misia dostala názov Operácia sankalp (odhodlanie, pozn. red.). Uvádza sa, že torpédoborec Chennai minulý mesiac úspešne vykonal cvičné testy striel stredného doletu izraelskoindického protilietadlového systému Barak 8. Loď indickej výroby s výtlakom 7,5 tisíc ton je 163 metrov dlhá a 17,4 metra široká.

Zostrelenie amerického drona

Vo štvrtok Iránske revolučné gardy informovali o tom, že sa ich systémom protivzdušnej obrany podarilo zostreliť americké bezpilotné lietadlo RQ4 Global Hawk. Podľa Iráncov sa stroj dostal do iránskeho vzdušného priestoru a bol zostrelený neďaleko Kumobaraku v provincii Hormuzgán, asi 1200 km od Teheránu. Iránske ministerstvo zahraničia oznámilo, že aktivity zostreleného dronu boli provokačné.

Vyslovujeme rozhodný protest proti podobným agresívnym a provokačným akciám, varujeme pred protizákonným a agresívnym porušením vzdušného priestoru našej krajiny akýmkoľvek objektom alebo lietadlom, pred akýmkoľvek útokom na území Iránu a narušením hranice, povedal hovorca iránskeho ministerstva zahraničia Abbás Músáví a poznamenal, že zodpovednosť za narušenie iránskych hraníc spadá na narušiteľa.

Americké velenie CENTCOM zostrelenie stroja potvrdilo, ale trvá na tom, že bol dron v medzinárodnom vzdušnom priestore. Americké drony nad iránskym územím neboli,” vyhlásil zástupca CENTCOMu a kapitán Bill Urban.

Irán urobil veľkú chybu! napísal americký prezident Donald Trump na svoj Twitter.

Keď sa ho novinári neskôr spýtali, ako budú USA reagovať, odpovedal: Uvidíte. Dodal však, že Teherán mohol dron zostreliť omylom.

Myslím si, že Irán pravdepodobne urobil chybu. Dokážem si predstaviť, že generál alebo niekto iný urobil chybu a zostrelil dron,povedal Trump v Bielom dome. Ak chcete poznať pravdu, tak si ťažko dokážem predstaviť, že to bolo zámerné. Myslím si, že niekto v tento deň bol neopatrný a hlúpy,dodal.

Vo štvrtok ruský prezident Vladmir Putin varoval, že útok proti Iránu bude katastrofou.

Útok na tankery

13. júna došlo v Ománskom zálive k útoku na dva tankery patriace Japonsku a Nórsku. Spojené štáty z útoku obvinili Irán. Ten zodpovednosť popiera. Ako dôkaz Pentagon zverejnil snímky, na ktorých údajne členovia Iránskych revolučných gárd odstraňujú nevybuchnutú mínu z japonského tankera.

Avšak japonský prevádzkovateľ tankera spochybnil, že výbuch spôsobila mína. Odkazuje na členov posádky, ktorí tvrdia, že pred explóziou v blízkosti tankera zahliadli lietajúce objekty.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj