Peking 20. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andy Wong)

Stovky ľudí sa v stredu zúčastnili na pohrebe bývalého tajomníka komunistického vodcu Mao Ce-tunga. Pohreb na pekinskom cintoríne Pa-pao-šan, vyhradenom pre pohlavárov komunistickej strany, bol štátny i napriek tomu, že zosnulý Li Žuej – ostrý kritik súčasného vedenia – si to neželal. Liova dcéra, ktorá žije v USA, preto pohreb bojkotovala, informovala agentúra AFP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Podľa slov dcéry si Li Žuej želal byť pochovaný vo svojom rodnom meste v provincii Chu-nan, po boku svojich rodičov. Neprial si ani, aby rakva s jeho telom bola zakrytá čínskou vlajkou.

Li Žuej zomrel v sobotu 16. februára v nemocnici v Pekingu vo veku 101 rokov. Bol posledným z generácie revolucionárov, ktorí vstúpili do komunistickej strany kvôli socialistickým ideálom a presadzovali v Číne reformy.

Li sa členom strany stal v roku 1937 a bol jedným z Maových osobných tajomníkov. Do nemilosti sa dostal za kritiku komunistickej strany a poukazovanie na jej zlyhania pri realizácii Maom stanovených cieľov. Počas tzv. kultúrnej revolúcie (1966-76) bol väznený a bol i vo vyhnanstve. Neskôr, v roku 1979, bol rehabilitovaný.

V neskoršom období sa zasadzoval za politické reformy, pričom napríklad v tlači zverejňoval svoje články s výzvami, aby sa čínska komunistická strana stala socialistickou stranou európskeho typu.

V roku 2010 bol Li súčasťou skupiny bývalých vysokopostavených funkcionárov komunistickej strany, ktorá spolu s predstaviteľmi médií adresovala čínskej vláde otvorený list s výzvou rešpektovať slobodu slova a slobodu tlače.

Li Žuej vlani ostro protestoval proti ústavnej reforme, ktorou parlament zrušil obmedzenie, keď prezident v Číne mohol vykonávať svoj mandát len dvakrát po päť rokov. Súčasný prezident Si Ťin-pching tak nebude musieť v roku 2023 odstúpiť zo svojej funkcie a bude zrejme vládnuť až do svojej smrti.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj