Bratislava 27. februára 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Ochrana dravcov na Slovensku)

V rámci medzinárodného sčítavania dravých vtákov v panónskom regióne pozorovali 535 jedincov orla kráľovského a 1 110 jedincov orliaka morského. Agentúru SITA o tom informovala v tlačovej správe Lucia Deutschová, výkonná riaditeľka Ochrany dravcov na Slovensku. Slovensko sa do medzinárodného sčítania zapojilo po štrnástykrát. Posledné tri ročníky boli zastrešené projektom Life Pannon Eagle

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke orol kráľovský

Miesta, ktoré orly v zimnom období preferujú, sú rôzne. Závisí to od toho, či sa jedná o mladé alebo staršie jedince, či majú jedince stáleho životného partnera a vlastné územie, alebo sú len v „štádiu hľadania“. Tomáš Veselovský z Ochrany dravcov na Slovensku napríklad povedal, že v okrese Levice počas sčítania kontroloval dve lokality a orly sa tu nezdržiavali. O mesiac neskôr sa mu na týchto miestach podarilo nájsť novopostavené hniezda. „Orly si na zimovanie môžu vyberať vzdialenejšie lokality, ako tie, kde napokon vychovajú potomstvo. Preto je mimoriadne dôležité zamerať pozornosť nie len na monitoring hniezdnych teritórií, ale poznať tiež miesta, ktoré orly vyhľadávajú v zimnom období. Tak vieme zamerať pozornosť a aktivity na ochranu viacerých kľúčových území,“ dodáva.

Významnú koncentráciu niekoľkých jedincov orlov kráľovských a orliakov morských pozorovatelia zaznamenali počas zimy v oblasti slovensko-maďarsko-rakúskej hranice. „Tento rok bolo sčítanie na našom území realizované len v západnej časti Slovenska. Okrem orlov kráľovských sa tiež počítali aj iné druhy dravcov, konkrétne páry sokola rároha v oblasti ich hniezdnych teritórií a orliaky morské, ktoré už vo svojich areáloch začínali s hniezdnym procesom, doplnil predseda Ochrany dravcov na Slovensku Jozef Chavko.

Na Slovensku sa sčítania zúčastnilo 27 pozorovateľov, pričom niektoré údaje boli doplnené z ornitologických databáz Aves a Birding. Výsledkom je 35 zaznamenaných orliakov morských, 47 orlov kráľovských a 31 sokolov rárohov. Evidovali tiež iné druhy vtáctva. Sčítanie bolo podľa Chavka lokálne ovplyvnené nepriaznivým počasím, najmä hmlou.

Ochranári dodávajú, že vtáky nepoznajú štátne hranice, medzinárodná spolupráca je pre ich efektívnu ochranu nevyhnutná. Príkladom je okrem iných aktivít tiež koordinované zimné sčítanie a následná vzájomná výmena výsledkov medzi Maďarskom, Slovenskom, Rakúskom, Českou republikou, Srbskom a Rumunskom.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj