Bardejov 10. apríla 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR – Milan Kapusta)

Z plánovaného počtu takmer 1 400 novovytvorených pracovných miest vznikla v okrese Bardejov za necelý rok už vyše polovica. Skonštatovala to na svojom dnešnom výjazdovom zasadnutí v Bardejove vláda SR, ktorá sa zaoberala priebežnou informáciou o realizácii akčného plánu. Na podporu okresu navyše rozdelila takmer 1,3 milióna eur

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke zľava minister obrany SR Peter Gajdoš, minister hospodárstva SR Peter Žiga, ministerka vnútra SR Denisa Saková, štátny tajomník ministerstva životného prostredia Norbert Kurilla, podpredseda vlády a minister financií SR Peter Kažimír, predseda vlády SR Peter Pellegrini, podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši a podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná počas výjazdového rokovania 151. schôdze vlády SR v Bardejove

V prijatej správe vláda konštatovala, že ku koncu februára vzniklo s podporou regionálneho príspevku a Európskych štrukturálnych a investičných fondov 723 pracovných miest. Cieľom akčného plánu schváleného 4. júla minulého roka je vytvorenie 1 370 pracovných miest do roku 2022. Od konca septembra 2017 do konca februára 2019 klesol počet evidovaných uchádzačov o zamestnanie o 640 ľudí, z 4 854 na 4 214. Miera nezamestnanosti sa tým znížila o 1,58 percenta z 12,23 na 10,65 percenta.

Vláda opäť vyčlenila na podporu okresu milión eur, ktorý priamo na zasadnutí navýšila o takmer 300-tisíc eur. Okrem dotácie 5 000 eur na riešenie vykurovania pre obec Jánovce, ostanú dodatočne vyčlenené peniaze v meste Bardejov. Na vybudovanie infraštruktúry a zlepšenie pracovných podmienok v hnedom priemyselnom parku dostane samospráva 120-tisíc eur, ďalších 170-tisíc eur je vyčlenených na vytvorenie atletickej dráhy pri ZŠ Krosnianska. Mesto získa aj viac ako štvrtinu z miliónovej dotácie. Suma 264-tisíc eur pôjde na výstavbu dopravného ihriska a revitalizáciu súvisiacej oddychovej zóny na Toplianskej ulici. Spomedzi obcí dostane najvyššiu dotáciu obec Kríže, kde poputuje 44-tisíc eur na rekonštrukciu cesty k pamätníku SNP. Obec Hažlín dostane 30-tisíc eur na výstavbu komunikácie k individuálnej bytovej výstavbe. Rovnaká suma pôjde aj pre Rímskokatolícku farnosť sv. Egídia v Bardejove na reštaurovanie novoobjavenej gotickej brány z II. polovice 15. storočia v Bazilike sv. Egídia. Celkovo tak vláda podporila 82 projektov.

Odhadovaná finančná investícia akčného plánu okresu Bardejov v rokoch 2018 až 2022 je 168 miliónov eur, pričom z eurofondov to má byť 60,9 milióna eur. Výška regionálneho príspevku bola stanovená na 3,765 milióna eur. Z tejto sumy je na prvé dva roky vyčlenených vyše 1,5 milióna eur. Z regionálneho príspevku je schválených zatiaľ osem žiadostí na podporu okresu v celkovej výške viac ako 861-tisíc eur, z ktorých bolo poskytnutých zatiaľ viac ako 322-tisíc eur. Z Európskych štrukturálnych a investičných fondov je doteraz zazmluvnených vyše 15 miliónov eur.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj