Bratislava 7. októbra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Kay Nietfeld)

Nemecký minister vnútra Horst Seehofer vyhlásil, že sa obáva novej migračnej krízy v Európe, ktorá by mohla byť silnejšia, ako bola tá v roku 2015

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová (vľavo) a nemecký minister vnútra Horst Seehofer

“Máme viac pomáhať našim európskym partnerom v kontrole na vonkajších hraniciach EÚ. Príliš dlho sme ich nechali osamote,” povedal Seehofer v interview pre bulvárny Bild am Sonntag a dodal, že “keď to neurobíme, čaká nás prílev utečencov ako v roku 2015 a možno ešte silnejší ako pred štyrmi rokmi”.

Podľa hlavy ministerstva vnútra je potrebné urobiť spolu s šéfkou Európskej komisie Ursulou von der Leyen “všetko, aby sa to neopakovalo”. V tejto otázke má ministerstvo vnútra “úplnú podporu federálnej kancelárky (Angely Merkelovej),” zdôraznil minister.

V roku 2015 prišlo podľa údajov nemeckého ministerstva vnútra do krajiny asi 850 tisíc utečencov a migrantov, mnohí sa dostali na územie tejto krajiny nelegálne, bez osobných dokladov.

Ďalšie opatrenia

Na konci septembra sme informovali o tom, že Seehofer avizoval zvýšenie policajnej prítomnosti na všetkých nemeckých štátnych hraniciach, aby sa zabránilo nelegálnym príchodom do krajiny.

“Bezpečnosť začína na hraniciach. Spolu s obnovenou vyhláškou o kontrole na hraniciach s Rakúskom som nariadil polícii, aby zintenzívnila [osobné] prehliadky na všetkých nemeckých hraniciach. Sledujeme všetky hranice našej krajiny,” uviedol Seehofer v rozhovore s novinami Bild am Sonntag.

Seehofer oznámil, že zvýšená kontrola na hraniciach s Rakúskom, ktorú zaviedli pri príleve migrantov v roku 2015, predĺžili do prvej polovice roku 2020.

Nemecko sa stalo jednou z krajín najviac postihnutých migračnou krízou v Európe, ktorá vypukla v roku 2015 s obrovským prílivom ľudí utekajúcich v dôsledku ozbrojených konfliktov na Blízkom východe a v severnej Afrike, ale ešte viac za snom blahobytu v EÚ.

Nemecko má v súčasnosti najväčší podiel migrantov na celkovej populácii medzi štátmi EÚ – podľa prieskumu svetovej populácie ide o 12 percent.

Dr. August Hanning, bývalý riaditeľ Spolkovej spravodajskej služby, vyhlásil 15. septembra v interview pre noviny Sunday Express, že rozhodnutie kancelárky Angely Merkelovej umožniť neobmedzenú imigráciu ohrozilo bezpečnostnú situáciu v Spolkovej republike.

Nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú už dlho kritizujú za jej nešťastnú politiku otvorených dverí, ktorej dôsledky viedli k tvrdému politickému boju vo vláde a prudkému nárastu podpory pravicových strán tak v Nemecku, ako aj v celej Európe.

Hanning počas svojej krátkej návštevy Veľkej Británie kritizoval Merkelovú za vyvolanie “bezpečnostnej krízy” v Nemecku a ďalších členských štátoch Európskej únie. Hanning, ktorý v rokoch 1998 – 2005 dohliadal na zahraničnú spravodajskú agentúru, povedal, že Merkelová vykazuje politickú slabosť, keď na svoje vlastné posúdenie osudového rozhodnutia dala protichodné odpovede. V určitom okamihu tvrdila, že to nebola chyba, zatiaľ čo inokedy sľúbila, že sa to už nikdy nestane.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj