Londýn 31. januára 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-John Stillwell)

V londýnskej Royal Albert Hall v nedeľu rozdajú trofeje v 73. ročníku udeľovania cien Britskej akadémie filmových a televíznych umení (BAFTA)

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke zamestnankyne umiestňujú menovky hostí v londýnskej Royal Albert Hall pošas príprav na slávnostné odovzdávanie cien Britskej akadémie filmových a televíznych umení (BAFTA) v Londýne

Zoznamu kandidátov vládne komiksovka Joker s 11 nomináciami. Po desať majú v hre Ír a Vtedy v Hollywoode, deväť si vyslúžila vojnová dráma 1917, šesť Králiček Jojo a po päť majú Malé ženy, Manželská história a Dvaja pápeži.

Joker môže dostať ceny v kategóriách Najlepší film, Réžia (Todd Phillips), Adaptovaný scenár (Todd Phillips, Scott Silver), Najlepší herec v hlavnej úlohe (Joaquin Phoenix), Pôvodná hudba (Hildur Gudnadóttir), Kasting (Shayna Markowitz), Kamera (Lawrence Sher), Strih (Jeff Groth), Výprava (Mark Friedberg, Kris Moran), Masky (Kay Georgiou, Nicki Ledermann) a Zvuk.

Päticu snímok nominovaných na cenu pre najlepší film dopĺňajú 1917, Ír, Vtedy v Hollywoode a Parazit. Najlepším britským filmom sa môžu stať 1917, Bait, Pre Samu, Rocketman, Pardon, nezastihli sme vás a Dvaja pápeži.

Päticu tvorcov nominovaných za réžiu spolu s Phillipsom tvoria Sam Mendes (1917), Martin Scorsese (Ír), Quentin Tarantino (Vtedy v Hollywoode) a Džun-ho Pon (Parazit).

Joaquina Phoenixa v kategórii Najlepší herec v hlavnej úlohe dopĺňajú Leonardo DiCaprio (Vtedy v Hollywoode), Adam Driver (Manželská história), Taron Egerton (Rocketman) a Jonathan Pryce (Dvaja pápeži). Nominácie za vedľajšie úlohy si vyslúžili Tom Hanks (Výnimočný priateľ), Anthony Hopkins (Dvaja pápeži), Al Pacino (Ír), Joe Pesci (Ír) a Brad Pitt (Vtedy v Hollywoode).

Päticu herečiek nominovaných za hlavné roly tvoria Jessie Buckley (Wild Rose), Saoirse Ronan (Malé ženy), Charlize Theron (Bombshell), Renée Zellweger (Judy) a Scarlett Johansson (Manželská história), ktorú nominovali aj za vedľajšiu úlohu v dramédii Králiček Jojo. Jej konkurenciu v druhej menovanej kategórii tvoria Laura Dern (Manželská história), Florence Pugh (Malé ženy) a Margot Robbie, ktorá si vyslúžila dve nominácie – za Bombshell a Vtedy v Hollywoode.

Cenu BAFTA pre najlepší film v inom ako anglickom jazyku môžu získať The Farewell, Pre Samu, Bolesť a sláva, Parazit a Portrét ženy v plameňoch. Päticu nominovaných dokumentárnych filmov tvoria Americká fabrika, Apollo 11, Diego Maradona, Pre Samu a Veľký hack. O trofej pre najlepší animovaný film zabojuje štvorica Ľadové kráľovstvo II, Klaus, Ovečka Shaun vo filme: Farmageddon a Toy Story 4.

V kategórii Rising Star, ktorej víťaza ako jediného vyberá verejnosť, sa o cenu uchádzajú Awkwafina, Kaitlyn Dever, Kelvin Harrison Jr., Jack Lowden a Micheal Ward.

Slávnostné odovzdávanie cien bude moderovať Graham Norton. Počas galavečera odovzdajú aj špeciálne ceny – Kathleen Kennedy získa BAFTA Fellowship a Andymu Serkisovi odovzdajú trofej za výnimočný prínos.

Prehľad nominácií na ceny Britskej akadémie filmových a televíznych umení (BAFTA):

Najlepší film:

1917 – Pippa Harris, Callum McDougall, Sam Mendes, Jayne-Ann Tenggren


Ír – Robert De Niro, Jane Rosenthal, Martin Scorsese, Emma Tillinger Koskoff


Joker – Bradley Cooper, Todd Phillips, Emma Tillinger Koskoff


Vtedy v Hollywoode – David Heyman, Shannon McIntosh, Quentin Tarantino


Parazit – Džun-ho Pon, Sin-ae Kwak

Najlepší britský film:

1917 – Sam Mendes, Pippa Harris, Callum McDougall, Jayne-Ann Tenggren, Krysty Wilson-Cairns


Bait – Mark Jenkin, Kate Byers, Linn Waite


Pre Samu – Waad al-Kateab, Edward Watts


Rocketman – Dexter Fletcher, Adam Bohling, David Furnish, David Reid, Matthew Vaughn, Lee Hall


Pardon, nezastihli sme vás – Ken Loach, Rebecca O’Brien, Paul Laverty


Dvaja pápeži – Fernando Meirelles, Jonathan Eirich, Dan Lin, Tracey Seaward, Anthony McCarten

Cena za výnimočný výkon britského režiséra, scenáristu alebo producenta na ich prvom filme:

Bait – Mark Jenkin (scenár/réžia), Kate Byers, Linn Waite (produkcia)


Pre Samu – Waad al-Kateab (réžia/produkcia), Edward Watts (réžia)


Maiden – Alex Holmes (réžia)


Only You – Harry Wootliff (scenár/réžia)


Oltár – Álvaro Delgado-Aparicio (scenár/réžia)

Film v inom ako anglickom jazyku:

The Farewell – Lulu Wang, Daniele Melia


Pre Samu – Waad al-Kateab, Edward Watts


Bolesť a sláva – Pedro Almodóvar, Agustín Almodóvar


Parazit – Džun-ho Pon


Portrét ženy v plameňoch – Céline Sciamma, Bénédicte Couvreur

Dokumentárny film:

Americká fabrika – Steven Bognar, Julia Reichert


Apollo 11 – Todd Douglas Miller


Diego Maradona – Asif Kapadia


Pre Samu – Waad al-Kateab, Edward Watts


Veľký hack – Karim Amer, Jehane Noujaim

Animovaný film:

Ľadové kráľovstvo II – Chris Buck, Jennifer Lee, Peter Del Vecho


Klaus – Sergio Pablos, Jinko Gotoh


Ovečka Shaun vo filme: Farmageddon – Will Becher, Richard Phelan, Paul Kewley


Toy Story 4 – Josh Cooley, Mark Nielsen

Réžia:

Sam Mendes – 1917


Martin Scorsese – Ír


Todd Phillips – Joker


Quentin Tarantino – Vtedy v Hollywoode


Džun-ho Pon – Parazit

Pôvodný scenár:

Susanna Fogel, Emily Halpern, Sarah Haskins, Katie Silberman – Šprtky to chcú tiež


Rian Johnson – Na nože


Noah Baumbach – Manželská história


Quentin Tarantino – Vtedy v Hollywoode


Džun-ho Pon, Jin Won Han – Parazit

Adaptovaný scenár:

Steven Zaillian – Ír


Taika Waititi – Králiček Jojo


Todd Phillips, Scott Silver – Joker


Greta Gerwig – Malé ženy


Anthony McCarten – Dvaja pápeži

Najlepší herec v hlavnej úlohe:

Leonardo DiCaprio – Vtedy v Hollywoode


Adam Driver – Manželská história


Taron Egerton – Rocketman


Joaquin Phoenix – Joker


Jonathan Pryce – Dvaja pápeži

Najlepšia herečka v hlavnej úlohe:

Jessie Buckley – Wild Rose


Scarlett Johansson – Manželská história


Saoirse Ronan – Malé ženy


Charlize Theron – Bombshell


Renée Zellweger – Judy

Najlepší herec vo vedľajšej úlohe:

Tom Hanks – Výnimočný priateľ


Anthony Hopkins – Dvaja pápeži


Al Pacino – Ír


Joe Pesci – Ír


Brad Pitt – Vtedy v Hollywoode

Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe:

Laura Dern – Manželská história


Scarlett Johansson – Králiček Jojo


Florence Pugh – Malé ženy


Margot Robbie – Bombshell


Margot Robbie – Vtedy v Hollywoode

Pôvodná hudba:

Thomas Newman – 1917


Michael Giacchino – Králiček Jojo


Hildur Gudnadóttir – Joker


Alexandre Desplat – Malé ženy


John Williams – Star Wars: Vzostup Skywalkera

Kasting:

Shayna Markowitz – Joker


Douglas Aibel, Francine Maisler – Manželská história


Victoria Thomas – Vtedy v Hollywoode


Sarah Crowe – The Personal History of David Copperfield


Nina Gold – Dvaja pápeži

Kamera:

Roger Deakins – 1917


Rodrigo Prieto – Ír


Lawrence Sher – Joker


Phedon Papamichael – Le Mans ’66


Jarin Blaschke – Maják

Strih:

Thelma Schoonmaker – Ír


Tom Eagles – Králiček Jojo


Jeff Groth – Joker


Andrew Buckland, Michael McCusker – Le Mans ’66


Fred Raskin – Vtedy v Hollywoode

Výprava:

Dennis Gassner, Lee Sandales – 1917


Bob Shaw, Regina Graves – Ír


Ra Vincent, Nora Sopková – Králiček Jojo


Mark Friedberg, Kris Moran – Joker


Barbara Ling, Nancy Haigh – Vtedy v Hollywoode

Kostýmy:

Christopher Peterson, Sandy Powell – Ír


Mayes C. Rubeo – Králiček Jojo


Jany Temime – Judy


Jacqueline Durran – Malé ženy


Arianne Phillips – Vtedy v Hollywoode

Masky:

Naomi Donne – 1917


Vivian Baker, Kazu Hiro, Anne Morgan – Bombshell


Kay Georgiou, Nicki Ledermann – Joker


Jeremy Woodhead – Judy


Lizzie Yianni Georgiou – Rocketman

Zvuk:

1917 – Scott Millan, Oliver Tarney, Rachael Tate, Mark Taylor, Stuart Wilson


Joker – Tod Maitland, Alan Robert Murray, Tom Ozanich, Dean Zupancic


Le Mans ’66 – David Giammarco, Paul Massey, Steven A. Morrow, Donald Sylvester


Rocketman – Matthew Collinge, John Hayes, Mike Prestwood Smith, Danny Sheehan


Star Wars: Vzostup Skywalkera – David Acord, Andy Nelson, Christopher Scarabosio, Stuart Wilson, Matthew Wood

Špeciálne vizuálne efekty:

1917 – Greg Butler, Guillaume Rocheron, Dominic Tuohy


Avengers: Endgame – Dan Deleeuw, Dan Sudick


Ír – Leandro Estebecorena, Stephane Grabli, Pablo Helman


Leví kráľ – Andrew R. Jones, Robert Legato, Elliot Newman, Adam Valdez


Star Wars: Vzostup Skywalkera – Roger Guyett, Paul Kavanagh, Neal Scanlan, Dominic Tuohy

Britský krátky animovaný film:

Grandad was a romantic. – Maryam Mohajer


In Her Boots – Kathrin Steinbacher


The Magic Boat – Naaman Azhari, Lilia Laurel

Britský krátky film:

Azaar – Myriam Raja, Nathanael Baring


Goldfish – Hector Dockrill, Harri Kamalanathan, Benedict Turnbull, Laura Dockrill


Kamali – Sasha Rainbow, Rosalind Croad


Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl) – Carol Dysinger, Elena Andreicheva


The Trap – Lena Headey, Anthony Fitzgerald

Ee Rising Star Award (v tejto kategórii hlasuje verejnosť):

Awkwafina


Kaitlyn Dever


Kelvin Harrison Jr.


Jack Lowden


Micheal Ward

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj