Bratislava 30. januára 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Adel Hana)

Podľa portálu Breibart Francúzsko očakáva v najbližších týždňoch príchod približne 130 džihádistov zo Sýrie, ktorí bojovali za teroristické skupiny. Bojovníci budú pravdepodobne zadržaní a súdení

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Všetci muži, ktorí sa majú vrátiť v najbližších týždňoch a sú členmi Islamského štátu, boli zachytení kurdskými jednotkami a očakáva sa, že sa do Francúzska vrátia lietadlom. Rozhodnutie prišlo po tom, čo sa francúzske orgány obávali, že stiahnutie amerických vojakov by mohlo oslabiť ich schopnosť stíhať džihádistov, uvádza BFMTV.

“Všetci tí, ktorí sa vrátia do Francúzska, budú uväznení a zverení sudcom. Keď sudcovia rozhodnú, že je potrebné aby boli uväznení, a to bude hlavný prípad, pôjdu do väzenia,” uviedol francúzsky minister vnútra Christoph Castaner.

V súčasnosti je vo francúzskych väzniciach približne 500 radikálnych islamistov, niektorí čakajú na súdny proces, zatiaľ čo iní už boli odsúdení za teroristické trestné činy.

Francúzska spravodajská agentúra tvrdí, že pozná prakticky všetkých podozrivých. Niektorí však tvrdia, že existujú dôkazy o návrate bojovníkov, ktorí v Sýrii páchali zverstvá.

Napriek tomu, že Francúzsko zaznamenalo nárast počtu vracajúcich sa ozbrojencov, čelí aj prepusteniu 450 radikálnych islamistov z francúzskych väzníc už do konca tohto roka. Asi 50 prepustených osôb patrí do skupiny 500 väzňov odsúdených za trestné činy súvisiace s terorizmom.

Generálny tajomník Interpolu Jurgen Stock v novembri varoval pred nadchádzajúcimi prepusteniami z väzníc, varoval pred ISIS 2.0, čo môže predstavovať pre Európu novú hrozbu teroru.

“Mnohí z nich sú podozriví z terorizmu alebo sú spojení s teroristickými skupinami ako ich podporovatelia a hrozí im dva až päť rokov vo väzení,” povedal Stock a dodal, že prvá z generácií bude prepustená v priebehu nasledujúcich dvoch rokov a potom môžu byť opäť súčasťou teroristickej skupiny alebo podporovateľmi teroristických skupín.”


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj