Moskva 26. marca 2020 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)

Vo viacerých regiónoch Ruska v existujúcich nemocniciach vytvárajú a na „zelenej lúke“ budujú nové strediska, kde budú liečiť pacientov s infekčnými ochoreniami. V takzvanej Novej Moskve /našim čitateľom iba pripomenieme, že sa pred pár rokmi územie hlavného ruského mesta zväčšilo trojnásobne/, v lokalite bývalej obce Golochvastovo sa naplno rozbehla výstavba strediska, kde budú liečiť chorých na koronavírus. Toto najmodernejšie v krajine stredisko bude otvorené už o pár týždňov

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
V Moskve sa naplno rozbehla výstavba strediska, kde budú liečiť chorých na koronavírus

Ruské médiá s troškou humoru prízvukujú, že vedeniu Moskvy nedávali pokojne spávať skúsenosti čínskych kolegov, ktorí v priebehu 10 dní vybudovali novú nemocnicu. Na okraji Moskvy sa tiež rozbehla veľká výstavba. Novinári prízvukujú, že v priebehu 10 dní, ako v Číne, moskovskú nemocnicu síce určite nevybudujú, ale tiež nepotrvá dlho a začne fungovať: moskovská radnica sľubuje, že bude otvorená už v apríli.

Novinári, ktorí navštevujú stavenisko a sledujú priebeh výstavby, uvádzajú, že sa okraj bývalej obce Golochvastovo, ktorá sa nachádza na južnej hranici Moskvy, podoba na obrovské mravenisko: je tu veľké množstvo stavebnej techniky a vyše 5 tisíc stavbárov, ktorí budujú nemocnicu s 500 lôžkami, kde budú efektívne liečiť chorých na koronavírus a na iné infekčné ochorenia.

„V Novej Moskve vznikne mobilný komplex, ktorý doplní stacionár v Kommunarke a Infekčnú klinickú nemocnicu №1“, uviedol pre média moskovský primátor Sergej Sobjanin. Musel riešiť menší problém: časť obyvateľov Golochvastova bola nespokojná s tým, že infekčnú nemocnicu postavia blízko ich domov, obávali sa nákazy. Odborníci ich upokojili, že sa samotný areál nemocnice začína vo vyše 250-metrovej vzdialenosti od okrajových domov a žiadne nebezpečenstvo určite nehrozí: v najmodernejšej nemocnice budú zabezpečené tie najprísnejšie bezpečnostné opatrenia.

Moskovský primátor pre média podčiarkol, že výstavba nemocnice napomôže vybudovať komfortnejšie životné podmienky aj pre obyvateľov okolitých lokalít: novú nemocnicu, pochopiteľne, napoja na plyn, vodu, kanalizáciu a pod. a preto v širokom okolí zmodernizujú  infraštrukturné siete a pre samotnú nemocnicu vybudujú špeciálnu cestu. Moskovský primátor prisľúbil, že novú nemocnicu vybudujú v najkratšom čase – maximálne v priebehu mesiaca.

„Iba pred niekoľkými dňami, 5. marca, nariadil som, aby odborníci prebrali možnosti vybudovania novej modernej nemocnice pre boj s koronavírusom, 11. marca prišli sme na stavenisko – bolo to takpovediac, čisté pole, 12. marca sem prišli stavbári a dnes máme vybudovaný areál na 40 percent. V najbližších týždňoch výstavba bude ukončená,“ zdôraznil moskovský primátor pre médiá.

Moskovské média vo svojich reportážach uvádzajú, že výstavba prebieha na ploche 80 tisíc metrov štvorcových. Vybudujú stredisko s 500 lôžkami, pričom v prípade potreby kapacita strediska môže byť momentálne zvýšená o štvrtinu. Aj keď média hovoria o nemocnici, nebude to nemocnica v klasickom ponímaní, ale ozaj obrovské moderné stredisko, v ktorom bude 50 jednopodlažných a 14 dvoj a trojpodlažných budov.

Primátor Sergej Sobjanin prakticky každý deň navštevuje stavenisko, sleduje priebeh stavebných prác. Pre média podčiarkol, že bude to najmodernejšia a najefektívnejšia klinika v celej Moskve. Podotkol, že okrem, nemocničných objektov, v tomto stredisku bude aj vlastné laboratórium na zisťovanie vírusov, ubytovne pre lekárov a najmodernejšia komunálna infraštruktúra. Prisľúbil, že celé stredisko bude vybudované a začne pracovať maximálne do 15 apríla.

Eugen Rusnák

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj