Puebla 4. januára 2019 (HSP/Foto: TASR/AP- Amr Nabil)

Mexickí archeológovia tvrdia, že po prvýkrát našli svätyňu starodávneho boha plodnosti, obnovy, poľnohospodárskeho cyklu a vojny Xipe Toteca, ktorý bol zobrazovaný ako ľudské telo stiahnuté z kože

Ilustračné foto

Podľa agentúry AP, mexický Národný inštitút pre antropológiu a históriu v stredu informoval, že k nálezu došlo počas nedávnych vykopávok ruín v lokalite kultúry Popoloca (štát Puebla), ktorú neskôr vystriedali Aztékovia.

Na mieste svätyne, ktorú medzi rokmi 1000 a 1260 postavili ľudia kultúry Popoloca v komplexe známom pod menom Ndachjian-Tehuacan, archeológovia našli dva kamenné výtvory pripomínajúce lebky, ale predovšetkým kamenné torzo zobrazujúce boha Xipe Toteca, ktorý mal naviac jednu voľne visiacu ruku, čo naznačuje, akoby na sebe nosil kožu vzdávanej obete.

Kňazi uctievali svojho boha Xipe Toteca tým, že z ľudských obetí stiahli kožu, čo bol vlastne rituál považovaný za spôsob, ako zabezpečiť plodnosť a regeneráciu, a tú potom nosili na sebe. Staroveké záznamy o rituáloch naznačovali, že obete boli zabité v boji podobnom gladiátorom alebo šípmi a potom z nich sťahovali kožu.

Descubren primer templo dedicado a Xipe Tótec en la Zona Arqueológica de Ndachjian–Tehuacán.


Arqueólogos del #INAH comprobaron la asociación con tal deidad tras hallar 2 cráneos ‘desollados’ de piedra y una escultura fragmentada… Info: https://t.co/3eSJbIxSWg pic.twitter.com/iQu63Jh9zm

— INAHmx (@INAHmx) 2. januára 2019

Nájdené ruiny chrámu v Tehuacane zhruba zodpovedajú zmienkam v písomných prameňoch, ale našli sa práve až teraz. Zatiaľ sa nachádzali len vyobrazenia boha patriace skôr iným kultúram, vrátane Aztékov.

Podľa archeologičky z floridskej univerzity Susan Gillespieovej, “nájdenie fragmentu sochy nosiacej stiahnutú kožu obete je možno najdôležitejším dôkazom spojenia tejto praxe a súvisiaceho božstva pre konkrétnu svätyňu”.

Neznamená to však, že práve na tomto mieste vo svätyni sa konalo aj usmrcovanie obetí, pretože aztécke pramene píšu o tom, že na jednom mieste sa obeť pripravila a na inom sa obetovala, takže vo svätyni došlo možno len k rituálnemu uloženiu koží na znázornené božstvo, keď ich predtým niekoľko dní nosili žijúci ľudia, resp. kňazi.

Podľa webu new.com au je oblasť výkopu svätyne dlhá 12 metrov a vysoká 3,5 metra, ako súčasť väčšieho výkopu s niekoľkými predtým nepreskúmanými mohylami. Okolie miesta nálezu torza sochy božstva bolo naplnené červeným pigmentom, akoby po krvi, čo je podobné ako pri iných vyobrazeniach tohto božstva.

Samotné božstvo bolo zobrazené v oblečení do sukne z peria, čo Gillespieová označila za “veľmi pekné”. Má približne 80 centimetrov a dieru v bruchu, kde sa podľa zdrojov umiestňoval akýsi rituálny zelený kameň.

Cenné nálezy boli presunuté do múzea Sitio de Tehuacan.


Zdroj