V Malajzii korunovali nového kráľa – Abdullaha, sultána z Pahangu

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Kuala Lumpur 31. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube)

Nový malajzijský kráľ – sultán Abdullah z Pahangu (59) – zložil vo štvrtok prísahu a nastúpil na trón. Slávnostná korunovácia 16. malajzijského kráľa sa uskutočnila v národnom paláci v metropole Kuala Lumpur. Informovali o tom agentúry AP a DPA

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke sultán Abdullah z Pahangu

Muhammad V. (49), sultán malajzijského zväzového štátu Kelantan, ktorý bol 15. malajzijským kráľom, abdikoval z postu najvyššieho vládcu krajiny prekvapivo 6. januára, po dvoch rokoch od nástupu na trón v decembri 2016.

Oficiálny dôvod jeho abdikácie nebol uvedený. Došlo k nej však krátko po tom, čo sa kráľ v novembri zosobášil s 25-ročnou bývalou ruskou kráľovnou krásy Oxanou Vojevodinovou.

Celomalajzijský monarcha sa nazýva agong. Agongovia sa striedajú po piatich rokoch na základe unikátneho systému rotácie medzi dedičnými vládcami deviatich zväzových štátov. Títo vládcovia sú taktiež voliteľmi, ktorí rozhodujú o novom monarchovi v tajnom hlasovaní.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj