Bejrút 23. októbra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Dalati Nohra)

Už siedmym dňom pokračujú v Libanone masové protesty za odstúpenie vlády premiéra Saada Harírího. Demonštranti sa v stredu zhromažďovali v uliciach miest a blokovali hlavné cestné spojenia, píše agentúra DPA

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke libanonský premiér Saad Harírí

V súvislosti s protestmi, na ktorých demonštranti požadujú riešenie ekonomických ťažkostí krajiny a efektívnejší boj proti korupcii, zostali v Libanone zavreté školy, univerzity i banky.

Účastníci protestných akcií naďalej odmietajú balík hospodárskych reforiem, ktoré v pondelok schválila Harírího vláda.

Na základe týchto reforiem budú okrem iného o 50 percent znížené platy bývalých aj súčasných poslancov a ministrov. Založený by mal byť taktiež protikorupčný tím, pričom premiér sa zároveň zaviazal nezvyšovať dane.

Anonymný zdroj z prostredia vlády pre DPA uviedol, že v rámci kabinetu prebiehajú vážne diskusie o tom, či by sa mala vláda v reakcii na pokračujúce demonštrácie reorganizovať, alebo by mala vzniknúť nová, v ktorej budú výrazne zastúpení experti na ekonomiku.

Protesty v Bejrúte, Tripolise i ďalších veľkých mestách sa začali vo štvrtok. Ľudia vtedy takto vyjadrili nespokojnosť so zavedením 20-centového denného poplatku za četovacie služby – vrátane aplikácie WhatsApp.

Hoci vláda medzitým oznámila zrušenie tohto poplatku, protestujúci začali požadovať aj rozsiahle reformy politického systému pričom sa sťažujú aj na iné problémy od úsporných opatrení po slabú infraštruktúru.

Libanon má jeden z najvyšších verejných dlhov na svete, rovnajúci sa 150 percentám jeho HDP.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj