Bratislava 24. októbra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)

Európsky parlament (EP) dnes schválil dôležitú námietku k návrhu Európskej komisie (EK) o používaní nebezpečných pesticídov, ktoré ohrozujú prežitie včiel

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Martin Hojsík

Skupina europoslancov, medzi ktorými bol aj slovenský poslanec Martin Hojsík (PS/Renew), vrátila komisii na prerokovanie dokument s tým, že žiadajú, aby reflektoval návrhy vedcov a odborníkov z Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA) v jeho plnom znení. To znamená, že v celej Európskej únii, teda aj na Slovensku, by sa mali používať len také pesticídy, ktoré preukázateľne nemajú krátkodobé ani dlhodobé negatívne účinky na včely a včelie kolónie. Agentúru SITA o tom v tlačovej správe informoval vedúci kancelárie europoslanca Hojsíka Ľuboš Konečný.

V reakcii na hlasovanie o námietke eurposlanec Hojsík (PS/Renew) vyzval slovenskú vládu, aby aktívne zakročila proti používaniu nebezpečných pesticídov, ktoré ohrozujú populáciu európskych včiel a ďalších opeľovačov. Zároveň vyzval občanov, aby túto výzvu svojim podpisom podporili. „Málo kontrolované používanie nebezpečných pesticídov, v súčinnosti s odlesňovaním, klimatickou zmenou či nedostatkom kvetov zapríčinilo, že v posledných rokoch podľa expertov zmizlo takmer 37 percent včelích druhov a obrovské množstvo iných opeľovačov. Tie sú však podľa signatárov výzvy pre ľudstvo kľúčové, pretože až 75 percent plodín, ktoré pestujeme, je závislých práve na opeľovačoch,” dodal v tlačovej správe Hojsík.

Europoslanec vyzval Vládu SR, „aby jej zástupcovia v orgánoch EÚ podporili všetky návrhy obmedzujúce používanie preukázateľne nebezpečných pesticídov, vrátane návrhu, aby sa hodnotil chronický, teda dlhodobý vplyv pesticídov na včely a ich larvy v súlade s návrhom európskej agentúry EFSA a zároveň odmietli všetky návrhy na oklieštenie týchto návrhov“.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj