Košice 10. apríla 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-František Iván)

Odborári v košickom U.S.Steele (USSK) vyhlásili štrajkovú pohotovosť. Dôvodom je nespokojnosť s navyšovaním tarifnej zložky mzdy zamestnancov a percentuálnym navyšovaním variabilnej zložky mzdy

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke areál U. S. Steel Košice

Svojim hlasovaním to potvrdili delegáti konferencie Rady odborov OZ KOVO U.S. Steel Košice, ktorá sa vo východoslovenskej metropole uskutočnila v pondelok. Informovala o tom v tlačovej správe hovorkyňa OZ KOVO Jana Jurčišinová. Odborári zároveň upozorňujú, že v prípade nevyriešenia sporu sa otvára aj možnosť najkrajnejšieho možného riešenia – štrajku.

„My chceme mať spokojných zamestnancov. Patríme do Európskej únie, podieľame sa na excelentnom výkone USSK a zaslúžime si za európsku prácu, európsku plácu,“ vyhlásil predseda Rady odborov OZ KOVO U.S.Steel Košice Juraj Varga.

Zamestnávateľovi a zástupcom odborov sa nepodarilo dospieť k dohode ani po deviatich kolách kolektívneho vyjednávania návrhu dodatku č. 6 k platnej kolektívnej zmluve. Diametrálne odlišný pohľad majú obe vyjednávacie strany vo viacerých bodoch, najmä však pri výške rastu tohtoročných tarifných miezd zamestnancov a percentuálneho navýšenia variabilnej mzdovej časti, ktoré odbory považujú za kľúčové.

Podľa OZ KOVO zástupcovia zamestnancov z Rady odborov vstupovali 16. januára 2019 do kolektívneho vyjednávania s požiadavkou navýšenia tarifných miezd zamestnancov o 120 eur pre každého, po troch mesiacoch vyjednávania sa ich požiadavka znížila na rast tarifných miezd o 70 eur. Naopak, návrh zamestnávateľa aktuálne hovorí len o navýšení v priemere o 20 eur do taríf.

Práve neschopnosť nájsť v týchto vzdialených stanoviskách oboch strán kompromis bola hlavným dôvodom, prečo bol v zmysle zákona o kolektívnom vyjednávaní po 9. kolách vyhlásený spor, pri riešení ktorého by mal pomôcť sprostredkovateľ. “Toho prideľuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR s tým, že po oboznámení sa s priebehom vyjednávania je to práve sprostredkovateľ, ktorý predloží návrh riešenia sporu. To však nakoniec nemusí byť pre vyjednávajúce strany záväzné. V prípade, ak sa spor nevyrieši do 30 dní odo dňa poverenia sprostredkovateľa, považuje sa toto konanie za neúspešné. Pred zástupcami zamestnancov sa potom otvára aj možnosť najkrajnejšieho možného riešenia – štrajku,” upozorňujú odborári.

V podniku je uzatvorená platná podniková kolektívna zmluva na obdobie od 1. apríla 2016 do 31. marca 2020 s tým, že každý rok sa vo forme dodatkov rokuje o mzdovej časti.

V košickom U.S. Steele aktuálne pracuje vyše 12 tisíc zamestnancov a podnik patrí do nadnárodnej korporácie U.S.Steel. Priemerná mzda tu v roku 2018 predstavovala 1 876 eur a v robotníckych profesiách 1 746 eur, a to spolu s nadčasmi, príplatkami a variabilnou zložkou mzdy.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj