Bratislava 8. novembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)

V bratislavskom Kine Lumiere uviedli vo štvrtok večer dokumentárny film Osamelí bežci: Ideme ďalej! režiséra Martina Repku. Na špeciálnej projekcii sa zúčastnili aj hlavní protagonisti filmu Peter Repka a Ivan Štrpka a rozsiahla delegácia tvorcov

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke režisér Martin Repka

Snímka rozpráva príbeh básnickej skupiny Osamelí bežci, ktorá vznikla v roku 1963 a existuje dodnes. Je to však predovšetkým film o veľkom priateľstve medzi jej členmi – Ivanom Laučíkom, Petrom Repkom a Ivanom Štrpkom. Ich osudy a životné peripetie boli rôzne. Peter Repka sa v 70. rokoch presťahoval do Nemecka, Ivan Laučík väčšinu svojho života prežil v Liptovskom Mikuláši a Ivan Štrpka žil v Bratislave, no aj keď ich stretnutia neboli každodenné a nie vždy jednoducho realizovateľné, ich priateľstvo pretrvalo. Prežilo všetky nečakané zvraty spojené s dobovým spoločenským dianím a všetky peripetie v ich osobných životoch. Ich tvorba pritom bola a stále je jednou z najzásadnejších v kontexte modernej slovenskej poézie.

Na začiatku dokumentárnej roadmovie odchádza Peter Repka z Offenbachu nad Mohanom, aby sa v Bratislave stretol s Ivanom Štrpkom, s ktorým sa následne spolu vypravia do Liptovského Mikuláša za Ivanom Laučíkom. Počas tejto cesty Peter a Ivan stretávajú ďalšie postavy a navštevujú miesta súvisiace s ich životným príbehom a s príbehom Osamelých bežcov.

Režisér Martin Repka ako syn známeho básnika rozmýšľal o dokumentárnom spracovaní témy Osamelých bežcov už dlhšie. „Tým, že už nejaký ten čas robím filmy a vyrástol som s Osamelými bežcami a všetkými ich priateľmi, zdalo sa mi, že to je akoby takou mojou povinnosťou, urobiť film o nich a zachytiť to, čo ma tak priťahovalo… Mal som tú možnosť zažiť ich odmalička a zažiť aj to ich priateľstvo, ktoré ma vždy fascinovalo a inšpirovalo, aj som im ho trošku závidel…,“ priznal režisér po projekcii filmu. „No, ako to už v živote je, človek má veľa povinností a stále veci odkladá… Ja som to robil, až kým som sa nestretol v nemocnici s Tonkom Srholcom a on mi povedal, že ‘Neodkladaj veci, treba robiť, čo ti je vzácne!’ V tom momente som si povedal ‘Nemám čas robiť ten film, ale musím ho robiť…’ A potom sa to spustilo, kameň po kameni, a teraz je to tu,“ povedal.

Film mal národnú festivalovú premiéru v júni tohto roka na Art Film Feste v Košiciach, začiatkom októbra ho uviedli aj na Varšavskom filmovom festivale, kde ho zaradili do oficiálneho výberu Dokumentárnej súťaže a vybrali ho aj na East Silver Market, ktorý sa konal koncom októbra v rámci festivalu Ji.hlava. V nasledujúcich dňoch dokument čaká púť po slovenských mestách. Jeho protagonisti a tvorcovia navštívia od 8. do 10. novembra Liptovský Mikuláš, Žilinu a Trnavu. Na jednotlivých premietacích miestach zároveň Peter Repka a Ivan Štrpka predstavia aj svoju literárnu tvorbu.

Termíny nadchádzajúcich projekcií:

8. novembra o 18:00 – Diera do sveta, Liptovský Mikuláš


9. novembra o 19:00 – Stanica Záriečie, Žilina


10. novembra o 18:00 – Malý Berlín, Trnava

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj