Kežmarok 12. júl 2019 (HSP/Foto:SITA-Radoslav Maťaš)

Len vlani vybudovali v Senici novú fabriku na výrobu plesňových syrov camembert za 12 miliónov eur a teraz sa rozrastajú o ďalšiu syráreň v Kežmarku. Najsilnejšia domáca mliekarenská skupina Tami pracuje na najväčšej investícii v mliekarenstve za posledných 20 rokov

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná (uprostred) počas prehliadky výroby plesňových syrov v rámci návštevy Tatranskej mliekarne (TAMI)

„Každá investícia do rozširovania domácej potravinárskej výroby je pre Slovensko vzácna a nesmierne dôležitá. O to viac sa teším, keď ide o slovenské spoločnosti s domácim kapitálom, ktoré majú na našom trhu stabilnú pozíciu. Tami, najsilnejšia slovenská mliekarenská skupina, tento fakt umocňuje obrovským objemom prostriedkov, ktoré nalieva do potravinárskej výroby. Len nedávno sme spoločne v Senici otvárali novú fabriku na výrobu plesňových syrov, ktoré táto skupina produkuje ako jediná na Slovensku. Dnes hovoríme o ďalšej investícii, ktorá bude historicky najväčšia za posledných 20 rokov v mliekarenstve. Som hrdá, že máme na Slovensku takýchto inovatívnych výrobcov, ktorí majú chuť napredovať,“ poznamenala vicepremiérka a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (SNS).

Skupina Tami pod taktovkou Mikuláša Bobáka združuje 3 agropodniky s viac ako tisíckou dojníc a mliekarne v Senici, Nitre a v Kežmarku. Práve tu sa rodí investícia v celkovej hodnote 15 miliónov eur. Nová kežmarská fabrika bude produkovať syry s modrou plesňou, ktoré Tami predáva pod značkami Tatranský rival a Tatranská niva.

„Spotreba modrých syrov na Slovensku dynamicky rastie. Sledujeme tento trend už dlhšie a vnímame to ako príležitosť posilniť našu trhovú pozíciu v tejto kategórii. Investícia do syrárne v Kežmarku nám pomôže viac ako zdvojnásobiť výrobné kapacity,“ uviedol Mikuláš Bobák, majiteľ skupiny Tami. Predpokladá, že projekt bude dokončený na jar budúceho roka.

Skupina Tami ročne spracuje tretinu celoslovenskej produkcie mlieka, pričom osobitne v Kežmarku spotrebuje viac ako 90 miliónov litrov. Investícia sa neprejaví len na vyprodukovanom objeme syrov, ale naviaže na seba aj pracovné miesta, a to nielen vo výrobe, ale aj v poľnohospodárstve ako takom, keďže Tami úzko spolupracuje s farmármi z celého Slovenska. Okrem mlieka nakupuje spoločnosť od poľnohospodárov aj siláž a trávy. Tie používa ako palivo vo svojej bioplynovej stanici, z ktorej čerpá zelenú energiu na produkciu výrobkov.

„Na Slovensku vieme vyprodukovať kvalitné suroviny, ktoré však nedostatočne spracovávame. Namiesto toho sa nám hotové s pridanou hodnotou vracajú zo zahraničia. Tento negatívny trend sa môže nepriaznivo prejaviť na prehlbovaní negatívneho salda obchodnej bilancie. Slovenský potravinársky priemysel potrebuje zvýšiť výkonnosť a efektívnosť, inak sa z tohto začarovaného kruhu nedostaneme. Rastúca skupina Tami so sofistikovanými výrobkami v tom môže byť príkladom pre celý sektor,“ dodala G. Matečná.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj