Jeruzalem 22. septembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sebastian Scheiner)

Jednotná arabská kandidátka Ta’al, ktorá zastupuje záujmy izraelských Arabov, v nedeľu oznámila, že ako budúceho predsedu izraelskej vlády podporuje Bennyho Ganca. Informovala o tom agentúra AFP, ktorá dodala, že politické strany zastupujúce Arabov žijúcich v Izraeli sa pre podporu mainstreamového sionistického politika rozhodli naposledy v roku 1992, keď podporili lídra Strany práce Jicchaka Rabina, ktorý presadzoval nastolenie mieru s Palestínčanmi

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Benny Ganc

Zatiaľ nie je známe, akými požiadavkami arabské strany podmienili svoju podporu Gancovej kandidatúre.

Ich zástupcovia však v sobotu uviedli, že politik, ktorého by boli pripravení podporiť, by musel dať záruky, že splní ich požiadavky. Medzi nimi je obnovenie mierového procesu medzi Izraelom a Palestínčanmi, zlepšenie životných podmienok arabskej komunity v Izraeli a zvrátenie zákona o národnom štáte, ktorý krajinu definuje ako štát židovského národa.

Jednotná arabská kandidátka získala v utorkových voľbách 13 poslaneckých mandátov.

Ultraortodoxné strany potvrdili svoju podporu Netanjahuovej kandidatúre

Izraelské ultraortodoxné strany Jednotný judaizmu Tóry a Združenie sefardov verných Tóre (Šas) podporujú lídra pravicovej strany Likud Benjamina Netanjahua ako kandidáta na funkciu predsedu vlády. V nedeľu o tom informoval denník The Jerusalem Post.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Benjamin Netanjahu Foto:TASR/AP-Ariel Schalit

Líder strany Jednotný judaizmus Tóry Jaakov Licman v nedeľu po stretnutí s Netanjahuom uviedol, že jeho strana plánuje “pokračovať v jednoznačnej podpore Netanjahua a pravicového bloku” pri formovaní vlády.

Vodca strany Šas Arje Deri zasa v nedeľu na straníckom podujatí vyhlásil, že prezidentovi Reuvenovi Rivlinovi v rámci prebiehajúcich konzultácií o poverení zostavením vlády “neodporučí nikoho iného ako stranu Likud a jej lídra, premiéra Benjamina Netanjahua, aby viedol koalíciu”.

Deri súčasne poprel špekulácie, ktoré sa v izraelských médiách objavili po utorkových voľbách, že jeho strana má v úmysle “odísť od Netanjahua” a “prejsť naľavo”.


Tieto špekulácie sa podľa Deriho zrodili po tom, ako sa zástupcovia strany Šas nezúčastnili na schôdzkach strán združených v pravicovom bloku. Deri však zdôraznil, že na podpore Netanjahua sa tým nič nezmenilo.

Netanjahuov hlavný súper vo voľbách – Benny Ganc, ktorý vedie centristický blok Modrá a biela – sa v nedeľu stretol s lídrami koalície Strana práce-Gešer Amirom Perecom a Orly Levyovou-Abekasisovou, ktorí ho ubezpečili o svojej podpore.

Súčasne predstavili svoje plány, ktoré by chceli realizovať, ak by sa dostali do vlády: chcú obnoviť mierové rokovania s Palestínčanmi, zvýšiť minimálnu mzdu, zaviesť bezplatné školstvo od narodenia, zaviesť minimálne invalidné a starobné dôchodky a riešiť problémy s bývaním a poskytovaním zdravotnej starostlivosti.

Podporu Gancovi vyslovila v nedeľu aj Jednotná arabská kandidátka Ta’al, ktorá zastupuje záujmy izraelských Arabov.

Ako upozornil denník The Jerusalem Post, táto podpora nie je 100-percentná – strana Balad totiž Ganca nepodporila “vzhľadom na jeho sionistickú ideológiu, jeho pravicové pozície, čím sa veľmi nelíši od Likudu, na jeho krvavú a agresívnu minulosť”.

Ganc, ako je známe, bol náčelníkom hlavného štábu izraelskej armády.

Balad Ganca kritizoval aj za to, že verejne nezaujal stanovisko k požiadavkám, ktorými Jednotná arabská kandidátka podmieňuje svoju podporu. Ani tieto požiadavky však zatiaľ nie sú známe.


Izraelský exminister obrany Avigdor Lieberman, ktorého strana Izrael, náš domov by mohla zohrať kľúčovú rolu pri konzultáciách o poverení zostavením vlády, v nedeľu oznámil, že ako kandidáta na zostavenie povolebnej koalície prezidentovi Reuvenovi Rivlinovi neodporučí ani Netanjahua, ale ani Ganca.

Bývalý izraelský premiér Ehud Barak, ktorý vo voľbách ako kandidát strany Demokratický zväz neuspel, v nedeľu obvinil Liebermana z politikárčenia a vyslovil podozrenie, že mu ide len o to, aby post premiéra získal pre seba.

Rivlin: V záujme stability by v novej vláde mali byť Likud aj Modrá a biela

Izraelský prezident Reuven Rivlin v nedeľu vyhlásil, že budúca izraelská vláda by v záujme stability koalície mala zahŕňať pravicovú stranu Likud i centristický blok Modrá a biela.

Rivlin to uviedol počas stretnutí so zástupcami politických strán, ktorí mu tlmočia svoje odporúčania ohľadom toho, koho by mal poveriť zostavením vlády.

Po utorkových predčasných parlamentných voľbách nastala v Izraeli patová situácia, keďže žiadna z hlavných strán – ani Likud a ani Modrá a biela – zatiaľ nemajú dostatočnú podporu na vytvorenie väčšinovej vlády.

V tejto situácii hrozí, že v Izraeli sa uskutočnia v poradí už tretie predčasné voľby v priebehu tohto roka. Prezident Rivlin však koncom týždňa sľúbil, že urobí všetko pre to, aby táto situácia nenastala.

Rivlin od nedele podvečera postupne vedie konzultácie so všetkými parlamentnými stranami. Na základe ich odporúčaní má potom vybrať kandidáta, ktorý podľa jeho názoru má najväčšiu šancu zostaviť stabilnú koalíciu.

Poverený kandidát bude mať na zostavenie koalície a vlády 42 dní. Ak sa mu to nepodarí, prezident poverí touto úlohou iného kandidáta, ktorý bude mať k dispozícii 28 dní.

Ak aj on bude neúspešný, prezident môže touto úlohou poveriť iného poslanca parlamentu alebo vypísať nové voľby. Táto situácia však v dejinách Izraela ešte nikdy nenastala, upozornila AP.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj