V Iráne uväznili veterána amerického námorníctva

Teherán 10. januára 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:Screenshot Youtube)

Irán väzní veterána amerického námorníctva Michaela R. Whitea. Muž je zároveň prvým známym občanom USA, ktorého krajina uväznila počas úradovania prezidenta Donalda Trumpa. V stredu o tom informovala tamojšia tlačová agentúra Tasnim s odvolaním sa na hovorcu ministerstva zahraničných vecí, podľa ktorého muža zatkli “pred časom” v meste Mašhad.

Na snímke Michael R. White

Noviny The New York Times citujú námorníkovu matku, ktorá sa vraj dozvedela o zatknutí syna pred troma týždňami s tým, že je nažive a nachádza sa v iránskom väzení. O prípade ako prvý informoval portál IranWire, ktorý vedie niekdajší iránsky väzeň. Ten sa rozprával s ďalším bývalým väzňom, ktorý mu povedal, že Whitea stretol v októbri vo väznici v Mašhade. Americké ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že o prípade vie, no nemôže sa k nemu vyjadrovať.

Whiteova matka pre The New York Times objasnila, že jej 46-ročný syn, ktorý žije v Imperial Beach v Kalifornii, odcestoval do Iránu za priateľkou a na 27. júla si kúpil letenku do San Diega. Na palubu lietadla však nenastúpil a matka ho následne nahlásila ako nezvestnú osobu. Dodala, že muž podstupuje liečbu pre nádor v hrdle a trpí astmou.

Vzťahy medzi oboma krajinami sa zhoršili počas úradovania Donalda Trumpa. Ako uvádza agentúra AP, v Iráne okrem Whitea väznia ďalších štyroch občanov USA.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj