Idlib 28. mája 2019 (HSP/K-politika/Foto:Screenshot:YouTube)

Z Idlibu prichádza zaujímavá správa, ktorú zverejnil portál K-politika. Časť protiasadovských teroristov sa pripravila k ofenzíve proti vládnym vojskám a sýrske vojská požiadali o pomoc Rusov. Po boku sýrskych Tigrov sa tak môžu opäť objaviť ruskí žoldnieri (skupina Vagner) a možno aj príslušníci regulérneho ruského Specnazu a výsadkových vojsk (čečenskí výsadkári). Čo to bude znamenať pre protiasadovských teroristov si možno ľahko domyslieť

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Protiasadovskí teroristi okrem iného vystúpili so zaujímavými informáciami, podľa ich slov získali výzbroj a výstroj od Ankary. Informácie o tom, že Turecko podporilo zbraňami a muníciou protiasadovské bandy priniesol portál Reuters. Podľa Reutersu útoky protiasadovských skupín naberajú na intenzite.

Erdogan tvrdí, že v informácie o tom že Turci poskytujú zbrane protureckým skupinám v Idlibe majú za cieľ vyvolať rozbroje medzi Rusmi a Turkami. Faktom však ostáva, že sa protiasadovské bandy zaktivizovali. Ak by neboli aktívne a nehrozilo by priame nebezpečenstvo pre Sýriu, ruskí žoldnieri by do bojov nevstupovali. Vstup ruských žoldnierov do bojov znamená len jedno, v súčinnosti s ruským letectvom budú straty protiteroristických bánd rásť. Sýrskym Tigrom, Hizballáhu a iránskym dobrovoľníkom v provincii Hama a Idlib ruská pomoc príde vhod.

Teroristické skupiny sa zaktivizovali na frontovej línii v nedeľu, nedokázali však udržať mesto Kafr Nabuda. To pred niekoľkými dňami obsadili sýrske vládne jednotky, teroristi však zapojili do boja zálohy a na niekoľko hodín vytlačili z mesta vládne sily. V piatok vládne sily vrhli do boja Tigrov a Kafr Nabuda je opäť v rukách sýrskych vládnych jednotiek. Podľa niekoľko hodín starých informácii je situácia teroristických skupín na západnom fronte idlibskej zóny značne napätá.

Podľa sýrskych vládnych zdrojov Tigri úspešne likvidujú teroristov v doline Al Gab na severozápade provincie Hama, vytlačili teroristov z viacerých strategických bodov na obrannej línii teroristov. Ruskí experti uviedli, že v oblasti Al Gab pravdepodobne Sýrčania nasadili príslušníkov svojich špeciálnych síl, ktorí koordinovali svoje aktivity s ruskými príslušníkmi Specnaz, v podobnom duchu sa vyjadril aj portál southfront.org, ktorý pomerne podrobne informuje o dianí na sýrskom fronte. Sýrčania a Rusi navádzali lietadlá a delostrelectvo, ktoré ničili najdôležitejšie body obrany teroristov a vykonali aj niekoľko diverzných akcií ( za frontovou líniou prišlo k likvidácii viacerých automobilov, skladov s muníciou, zbraňami a medikamentami teroristov).

Rusi už niekoľko rokov vedú výcvik nielen sýrskych peších, delostreleckých a tankových jednotiek, ale vedú aj výcvik sýrskych špeciálnych síl a výsadkových jednotiek, ktoré sa vďaka ruským inštruktorom zmenili na elitné jednotky s ohromným bojovým potenciálom. Ruskí špecialisti a proruskí Čečenci, ktorí bojujú v Sýrii sú nočnou morou teroristov.

Reuters verí, že zbrane, ktoré údajne dostali teroristi od Turkov zabránia Damasku získať Idlib pod kontrolu. Podľa Reuters Turci dodali teroristom Grady, protitankové rakety, protilietadlové prenosné systémy. Reuters tvrdí, že teraz dostávajú zbrane protiasadovskí teroristi aj od Západu a aj od Turkov. Podľa Reutersu, zbrane ktoré teroristi získali, pozitívne ovplyvnili bojového ducha teroristov, ktorí zvýšili svoju aktivitu.

To že protiasadovskí teroristi zvyšujú svoju aktivitu je len dobre. Stále platí jedna so základných vojenských axióm, že ľahšie sa bráni ako útočí. Ak protiasadovskí teroristi získali dostatok zbraní a zaútočia na vládne jednotky, budú mať podstatne vyššie straty, ako v prípade, keby ostali zakopaní na frontovej línii. Bez útočných zbraní by so zákopov v Idlibe nevystrčili nos, Grady, protitankové a protilietadlové komplexy ich automaticky prinútia zvýšiť aktivitu. Ak by aj protiasadovskí teroristi neútočili nevadí, ruský prieskum nespí a Grady nie je až tak jednoduché ukryť. Takže v prípade, ak teroristi nezaútočia, bude ruské letectvo a sýrske delostrelectvo postupne pokračovať v likvidácii opevnených bodov  protiasadovských teroristov v Idlibe, čo bude mať negatívny dopad na bojovú morálku teroristov. V prípade ak sa teroristi vďaka novým zbraniam rozhodnú zaútočiť, budú mať podstatne vyššie straty, ako keby sa len bránili a možno sa situácia ohľadne Idlibu vyrieši následne veľmi rýchlo.

V oboch prípadoch teroristi v Idlibe skončia rovnako ako pred dvoma rokmi, kedy skladali zbrane v Aleppe, Ghoute či Kuneitre, odkiaľ ich prevážali zelenými autobusmi do Idlibu, budú porazení.  Z Idlibu však  žiadne autobusy premávať nebudú, teroristi majú len dve možnosti – umrieť, alebo utiecť do Turecka, odkiaľ ich môžu Američania teoreticky presunúť do Afganistanu, alebo Líbye, kde ich budú čoskoro veľmi potrebovať.

Faktom ale ostáva, že Erdogan hrá v Idlibe vlastnú hru. Turecko sa nikdy nezmierilo s tým, že sa po 1. svetovej vojne dnešný Idlib a oblasti na severe dnešnej Sýrie, kde žije množstvo Kurdov a turkojazyčných Sýrčanov dostali pod kontrolu Francúzov a neskôr Sýrie. Turci považujú tieto oblasti za súčasť svojho územia. Erdogan dúfa, že jeho pozície a vzťahy s Ruskom sú natoľko rozvinuté, že ak si bude mať Rusko vybrať, bude akceptovať turecké ambície a Rusi prinútia Damask, ktorý by bez ruskej pomoci neexistoval (Sýrčania a Irán mleli z posledného, keď Rusi v roku 2015 vstúpili do konfliktu, prozápadní teroristi a ISIS stáli približne 30 km pred centrom Damasku, kontrolovali východné predmestia), aby turecké predstavy akceptoval.

Idlib predstavuje približne 4 % sýrskeho územia, dnes tam žije okolo 3 milióny obyvateľov. Väčšinou ide o sunnitov, ktorí nenávidia Alavitov, kresťanov či Kurdov a sú loajálni Turecku. Podľa ruského experta, plukovníka Šamila Garejeva, Turci budú podporovať proturecké skupiny v Idlibe a nedovolia, aby Rusi a Sýrčania na tieto skupiny útočili v širšie koncipovanej ofenzíve.

Ak ale ako prví zaútočia členovia protureckých skupín a na frontovej línii sa strhne krvavá mela, bude mať Erdogan značne zviazané ruky, pretože neudržal svojich psov na reťazi. Ak by Rusi a Sýrčania v bleskovej krvavej bitke, vyprovokovanej protiasadovskými teroristami nakoniec rozbili obranné línie v Idlibe a obsadili by územie Idlibu, Erdogan by sa musel so situáciou zmierniť. Navyše viniť by mohol len seba, pretože turecká kontrola nad protureckými skupinami v Sýrii nebola dostatočná. Erdogan však nepodporuje prozápadné bandy v Idlibe, ak zaútočia tie, ich osud je Erdoganovi ľahostajný.

Archívne zábery ruského Specnazu v Sýrii 

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj