Idlib 18. februára 2020 (HSP/Topwar/Foto:Screenshot:YouTube)

Portál Topwar publikoval zaujímavý článok o ruských a tureckých zbraniach používaných v bojoch v severnej Sýrii. Tvrdé sýrske klimatické podmienky i bojové akcie preverili účinnosť ruských/sovietskych a tureckých/západných zbraní

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Sýria sa po II. svetovej vojne ocitla vo sfére vplyvu ZSSR, takže kupovala množstvo sovietskych zbraní a neskôr ruských zbraní. Osobitnú pozornosť sýrska vláda venovala vždy rozvoju PVO a tankových vojsk. Sýrske PVO a tankové jednotky patrili spoločne s výsadkármi vždy k elite sýrskej armády.

Svojho času, od roku 1973 – 2011 sa Sýria nachádzala na 6 mieste vo svete v počte tankov. No občianska vojna v Sýrii priniesla so sebou kolosálne straty v radoch sýrskych tankových a motostreleckých vojsk. Tisícky zničených tankov, tisícky mŕtvych tankistov. Sýrske tankové vojská bojujúce podľa zastaralej koncepcie z polovice 20.storočia sa nedokázali v sýrskej občianskej vojne úspešne presadiť, rozpad sýrskej armády priviedol aj k výraznému zníženiu kvality servisných jednotiek sýrskych tankových vojsk, množstvo náhradných dielov bolo v prvej fáze konfliktu stratených, rozpadla sa aj členská základňa sýrskych vojenských mechanikov..

Ruskí inštruktori zachránili sýrske tankové vojská doslovne tesne pred kolapsom. Rusi naučili Sýrčanov modernému tankovému boju a participovali na modernizácii sýrskych T-72 a T-90, ktoré sa stali základom nových a moderných sýrskych tankových síl. Tieto tanky doplnili staršie T-55 i T-62 rôznych modifikácii, ktoré sa stále nachádzajú vo výzbroji sýrskych vládnych jednotiek, dodali chýbajúce náhradné diely a zreformovali sýrsky opravárenský zbor. Dnes modernizované T-72 predstavujú elitu sýrskych tankových vojsk.

V posledných mesiacoch sýrski tankisti úspešne zúžitkovali moderný výcvik ruských inštruktorov a bojujú aj v mestách, pričom zlepšili najmä kooperáciu s útočnými skupinami pechoty, ktoré poskytujú tankom nevyhnutnú obranu. K prudkému zníženiu strát v sýrskych tankových vojskách prišlo takmer okamžite po tom, ako začali Sýrčania na svoje tanky dodávať systémy aktívnej a pasívnej tankovej ochrany, ktoré Sýrčania takisto získali najmä z Ruska, niektoré pasívne systémy doplnkovej ochrany sú sýrskeho pôvodu. Protitankové rakety dodávané Západom a Tureckom vďaka doplnkovým systémom aktívnej i pasívnej ochrany výrazne stratili svoju účinnosť.

Najmodernejšie tanky má k dispozícii najmä znamenitá sýrska 25 divízia špeciálneho významu, známa pod názvom Tigri. Okrem sovietskych a ruských moderných tankov majú Sýrčania k dispozícii množstvo sovietskych BMP-1, BMP-2, BTR-50, BTR-152, Sýrčania získali aj ruské BTR-80. Delostrelecké systémy sýrskych ozbrojených síl sú takisto ruského alebo sovietskeho pôvodu a v sýrskom konflikte si tieto systémy vedú veľmi úspešne. Sýrski vládni vojaci majú vďaka ruským a sovietskym zbraniam na svojom konte tisíce zlikvidovaných teroristov a vďaka ruským a sovietskym zbraniam zlomili ozbrojenú moc protiasadovských teroristov, ktorí mali k dispozícii takisto koristné sovietske a ruské zbrane zo sýrskych vojenských skladov, no i mnoho moderných amerických, britských, francúzskych či tureckých zbraní.

Teroristi na začiatku občianskej vojny v Sýrii vďaka zrade mnohých sýrskych dôstojníkov získali množstvo zbraní z vládnych kasární a skladov, tieto zbrane používali v boji proti vládnym vojakom. Situácia sa čoskoro stala pre sýrsky režim kritická, až vojenský zásah ruského kontingentu v Sýrii úplne zmenil rozloženie síl. Ruské letectvo, moderné ruské zbrane, iránski a libanonskí dobrovoľníci bojujúci ruskými/sovietskymi a iránskymi modernými zbraňami spôsobili prozápadným teroristom obrovské straty. Západ dodával protiasadovským teroristom najmä protitankové rakety TOW, protivzdušné Stingery a Turci dodali turecké transportéry, množstvo pickupov vyzbrojených veľkokalibrovými guľometmi a pod.

Turci dodali protiasadovským skupinám okrem iného bojové vozidlá pechoty ACV-15. Tieto turecké bojové vozidlá pechoty však nedokážu odolávať starším sovietskym RPG-7 a množstvo tureckých bojových vozidiel pechoty zničili nielen Sýrčania, ale i Kurdi. Sýrski vládni vojaci nachádzajú pomerne často množstvo ďalšej tureckej výzbroje, podľa Global Firepower v roku 2020 je turecká armáda druhou najpočetnejšou armádou v NATO a má 355 tisíc vojakov. Vo výzbroji má 3200 tankov. 1120 samohybných húfnic, 300 útočných lietadiel a vrtuľníkov.

Turci používajú najmä modernizované americké tanky M60 a nemecké tanky Leopard 2A4. Práve nemecké Leopardy nasadili Turci na severe Sýrie ako hlavné bojové tanky, podporované americkými M60. Turkov však zaskočili nepríjemne vysoké straty v radoch tankových vojsk, ktoré Turci utrpeli najmä vďaka ruským/sovietskym protitankovým zbraniam. Väčšinu tureckých tankov zničili Kurdi. Problémom Turkov je skutočnosť, že turecké tanky sú len slabo chránené aktívnymi i pasívnymi systémami dodatočnej protitankovej ochrany.

Turci majú k dispozícii podstatne silnejšiu armádu ako Sýrčania. Ukazuje sa však, že Sýrčania, ktorí vďaka Rusom modernizovali úspešne svoje tankové vojská a sýrske T-72 či T-90 vo viacerých aspektoch predčia možnosti a kvalitu tureckých tankových jednotiek. Sýrski a tureckí tankisti sa dosiaľ v priamom boji dosiaľ nestretli, tanky ktoré bojovali na strane teroristov riadili väčšinou sýrski tankisti, ktorí boli protiasadovski orientovaní, prípadne tankisti z krajín bývalého ZSSR (najmä z Uzbekistanu, Tadžikistanu, Turkménska či Kirgizska). Sýrski vládni tankisti však zlikvidovali stovky príslušníkov protureckých skupín vyzbrojených Ankarou, pravdou ale zostáva, že sýrski tankisti sa môžu v prípade potreby spoľahnúť aj na ruskú leteckú podporu. Protiasadovské skupiny k dispozícii letecké krytie nemajú a ukazuje sa aj, že protitankové zbrane dodávané Turkami alebo Západom nedokážu (proti podľa modernej koncepcie bojujúcim sýrskym tankistom) protiasadovským teroristom zabezpečiť výraznejší úspech.

Video 

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj