Tallinn 26. februára 2020 (HSP/Foto: SITA/AP-Kamil Zihnioglu)

Vlády pobaltských štátov a Poľska najviac zo všetkých členských krajín EÚ strašia svoje obyvateľstvo povestnou „ruskou hrozbou.“ Časy sa však menia a menia sa aj priority a akcenty. Menším prekvapením je, že v Estónsku objavili väčšiu hrozbu ako je ruský medveď. Pobaltský štát straší čínsky drak. Na oficiálnej úrovni to uviedla estónska prezidentka Kersti Kaljulaidová, ktorá vyhlásila, že v súčasnosti je „čínska hrozba“ pre pobaltské štáty nebezpečnejšia, ako ruská

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke estónska prezidentka Kersti Kaljulaidová

V podobnom duchu odpovedala aj na otázky domácich novinárov, ktorí sa zaujímali o výsledky Mníchovskej konferencie. Kersti Kaljulaidová podotkla, že v Estónsku, ako aj vo väčšine krajín Západu, už pochopili, že na tejto planéte existuje aj iná sila, ktorú predtým zjavne podcenili. Podľa slov estónskej prezidentky, je to „záhadný a nepredvídateľný hráč a to znamená, že nevzbudzuje dôveru u členských štátov Európskej únie – je to Čína.

V tejto súvislosti došlo k menšiemu nepríjemnému „pingpongu“ medzi estónskym rezortom diplomacie a čínskou ambasádou v Estónsku. Minulý týždeň estónske ministerstvo zahraničných vecí zverejnilo tradičnú každoročnú správu tajných služieb republiky, v ktorej sa hovorí o zvyšujúcom sa nebezpečenstve zo strany Pekingu. Veľvyslanectvo Číny v Estónsku odsúdilo tento dokument a požiadalo, aby niektoré jeho časti, „urážajúce a nespravodlivo obviňujúce Čínu“, boli opravené alebo úplne vymazané. Estónsky minister zahraničných vecí Urmas Reinsalu odmietol výhrady Číny a vyhlásil, že sa žiadne opravy v správe robiť nebudú.

Táto odpoveď prekvapila dokonca aj domácich novinárov, ktorí si už dávno zvykli, že hrozbou číslo jedna je „ruský agresor“, a preto za spolupráce s NATO a hlavne USA treba budovať obranu republiky a všetkých pobaltských štátov. Niektorí estónski novinári poznamenali, že prezidentka Kersti Kaljulaidová žije v reálnom svete, sleduje celú situáciu a reaguje na jej zmeny.

Estónske médiá zverejnili výroky analytikov, ktorí poukázali na to, že by sa v tejto situácii mala meniť aj obranná stratégia a na mýtus o „ruskej hrozbe“ verí čoraz menšia časť obyvateľstva. Čas uteká, ale Moskva, napriek všetkým vyhláseniam západných politikov, analytikov a médií, neútočí na pobaltské štáty, neporušuje hranice, nevyvoláva konflikty a nevyhráža sa pobaltským štátom – v čom potom spočíva tá „ruská hrozba“?

Estónske médiá uviedli, že čínska otázka zaujíma európskych politikov čoraz viac. Niektorí navrhujú obnoviť normálny dialóg s Kremľom, prízvukujú, že ak sa Západ nedohodne s Ruskom, Moskva skončí v objatiach Peking, a potom budú následky pre Európu nepredvídateľné. Estónske médiá uvádzajú, že zastaraná, prežitá protiruská rétorika začína unavovať Európanov.

Uvádzajú aj príklady, ako sa otočila politika francúzskeho prezidenta Emmanuela  Macrona, ktorý pochopil, že Rusko treba mať radšej v tábore priateľov, ako nepriateľov, navrhuje zrušiť sankcie a obnoviť normálne vzťahy s Moskvou. Estónske médiá prízvukujú, že pre pobaltské štáty to môže znamenať iba jedno: čoskoro ich hlavné eso – „ruská hrozba“ – prestane byť aktuálne a pobaltské štáty budú nezaujímavé pre veľkých hráčov Západu, ktorí ich prestanú podporovať.

Domáce médiá poukazujú na to, že dlhé roky bola rusofóbia jedným z hlavných princípov pobaltských štátov. Situácia sa mení a práve estónska prezidentka, ako prvá z pobaltských lídrov, navštívila Vladimíra Putina v Moskve. Často kritizuje Rusko, nesúhlasí s politikou Moskvy, ale začína hľadať cestu, ako sa predsa dohodnúť s „ruským medveďom“ a obnoviť normálne vzťahy – aj preto, že existujú väčšie a reálnejšie hrozby pre Estónsko ako Rusko…

Eugen Rusnák

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj