Dobšiná 15. marca 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Branislav Caban)

Vyše sto nájomných bytov nižšieho štandardu pribudlo v meste Dobšiná. Svoj nový domov v nich zatiaľ našlo 101 rodín. Mestu v okrese Rožňava, ktorý patrí medzi najmenej rozvinuté, má investícia pomôcť čiastočne vyriešiť bytovú otázku obyvateľov a tiež zabrániť odchodu mladých ľudí. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Ministerstva dopravy a výstavby SR Karolína Ducká, investícia sa zrealizovala vďaka podpore rezortu a Štátneho fondu rozvoja bývania

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke dve nové bytovky v lokalite Dedičná na okraji Dobšinej v okrese Rožňava, v ktorých vzniklo vyše sto nových bytov nižšieho štandardu

„Naše ministerstvo prispelo dotáciou takmer 2,3 milióna eur, čo predstavovalo 85 percent z oprávnených nákladov na stavbu a podiel dotácie bol zvýšený o 10 percent oproti dotáciám pre mestá a obce v rozvinutejších oblastiach. Ďalšími 405-tisíc eurami na dofinancovanie nákladov stavby prispel Štátny fond rozvoja bývania,“ konkretizoval minister dopravy a výstavby SR Árpád Érsek.

Mesto Dobšiná stavalo nájomné byty nižšieho štandardu od roku 2017. Prví obyvatelia sa do týchto bytov začali sťahovať v júni minulého roka. Dnes obývajú dva bytové domy vyše štyri stovky obyvateľov a ich počet sa ešte zvýši. „Výber nájomcov sme presne špecifikovali vo všeobecne záväznom nariadení mesta na základe viacerých kritérií. Rozhodoval napríklad počet členov v domácnosti, schopnosť nájomcov platiť nájomné či naliehavosť riešenia bývania,“ vysvetlil primátor Dobšinej Ján Slovák.

Dodal, že z ďalšej dotácie rezortu dopravy vo výške 42 330 eur pripojili bytové domy na vodovod a kanalizáciu. Táto dotácia predstavovala 62 percent z celkovej investície, zvyšných 26 415 eur doplatili z mestského rozpočtu. „Som rád, že mesto bolo aktívne pri zabezpečovaní bývania svojim obyvateľom. Dal by som ho za príklad aj ostatným samosprávam,“ dodal Ersék.

Ministerstvo dopravy a výstavby SR bude aj v roku 2019 poskytovať dotácie na obstarávanie nájomných bytov mestám a obciam. V kapitole rezortu je na tento rok vyčlenená čiastka 40 miliónov eur na poskytovanie dotácií a príspevkov.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj