Bratislava 11. októbra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)

Na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Jeden svet uviedli vo štvrtok večer v kine Lumiere v distribučnej premiére film BATAstories dvojice tvorcov Petra Kerekesa a Pavla Hajného

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke dramaturg Peter Kerekes

Zakladateľ obuvníckeho impéria Tomáš Baťa na svoju cestu vykročil pomerne skoro – od detstva sníval o vlastnej obuvníckej firme, ktorú začal budovať v Zlíne a v priebehu niekoľkých rokov ju rozšíril do celého sveta. Baťa, ktorý sa v živote riadil slovami „Pohyb je život a nehybnosť smrť“, vynikal nielen svojimi topánkami, ale aj prepracovaným spôsobom práce a podmienkami pre svojich zamestnancov. Nebol len výrobcom a vývozcom svojich produktov, naopak, vyvážal aj systém a filozofiu práce a života. Staval továrne a spolu s nimi celé mestá. Postavil Bataville vo Francúzsku, Batanagar v Indii, Batadorp v Holandsku, Batavia v Indonézii, Baťovany na Slovensku a Batatubu v Brazílii a ak by v roku 1932 nezahynul, postavil by toho pravdepodobne oveľa viac.

„Pre mňa bolo veľmi zložité nájsť nejaký kľúč, ako urobiť film o človeku, ktorý zomrel v roku 1932 a vlastne neexistujú žiadni pamätníci, ktorí s ním spolupracovali, tí už nežijú, nie sú tu ľudia, ktorí s ním nejakým spôsobom pracovali, existuje len minimálny fotografický materiál a asi jedenásť minút filmu, aj to až z neskoršieho obdobia,“ vymenoval Kerekes. „Tak som začal zbierať informácie, čítať literatúru, a tak som sa dostal v Pavlovi Hajnému,“ priblížil režisér. Hajný mal v tom čase ako spisovateľ, scenárista a dramaturg s filmom už dlhoročné skúsenosti a navyše je ako nadšený zberateľ vlastníkom množstva zaujímavých materiálov o Baťovcoch. „Pôsobil som 24 rokov v Barrandove a so scenáristikou som už mal určitú skúsenosť… A pokiaľ ide o Baťu, od roku 1999 som začal zbierať spomienky starých Baťovcov, pretože môj strýko bol Baťovec v Indii a ja som sa ho kedysi začal pýtať. Pýtal som sa ho na ľudí, ktorí Baťu poznali a postupne som zisťoval, že za každým Baťovcom je určitá história, ktorá stojí za zaznamenanie,“ poznamenal Hajný.

Film BATAstories zisťuje, ako žijú Baťove myšlienky dnes. Tvorcovia snímky, režisér Peter Kerekes a spoluautor scenára Pavel Hajný, ktorý sa ostatných pätnásť rokov venuje histórii firmy Baťa, sa v dokumente pýtajú, či aj dnes existujú vizionári podobní Tomášovi Baťovi, ktorí chcú vytvoriť spravodlivú spoločnosť a zároveň im na nej úprimne záleží, či je možné, aby obyčajní ľudia z Afriky či Indie dosiahli rovnaký úspech, či dnes niekto kráča v Baťových stopách utopizmu s ľudskou tvárou a kto dnes určuje tempo – individuálny zamestnávateľ alebo systém, ktorý sa rúti a neustále točí na plné obrátky.

Dokument, vznikajúci asi tri roky na štyroch kontinentoch – v Európe, Ázii, Afrike a Južnej Amerike sleduje miestnych ľudí, ktorí sa živia výrobou a predajom topánok. Dvojica tvorcov pritom v každej krajine pozoruje obuvníka, ktorého životná situácia je podobná tej Baťovej a formuje jeho ďalší život, osobnosť a názory.

Tvorivý tím nakrúcal v Zlíne, v indickom meste Batanagar, ktoré je dnes súčasťou Kalkaty, v meste Kolhapur, vo fabrike v Limuru v Keni, vo Francúzskom Bataville, ktoré bolo jedným z prvých miest, ktoré Baťa postavil, v Brazílii v Batatube a v Bataypore. Okrem početných obuvníkov rôznych generácií v snímke vystupuje aj vnučka Jana Antonína Baťu Monica Pignal, pravnuk Tomáša Baťu Thomas Archer Bata či vnučka Jana Antonína Baťu Dolores Arambašic Bata.

Film, ktorý už mal premiéru v júni na Art Film Feste v Košiciach, môžu diváci a diváčky vidieť v kinách po celom Slovensku od 11. októbra. Do alternatívnych projekčných priestoroch ho prinesie projekt KineDok.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj