Bratislava 10. marca 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)

Premiérovo v histórii ankety Pravdy a Slovenského futbalového zväzu (SFZ) o najlepšieho futbalistu roka sa do elitnej desiatky dostalo až 11 hráčov. Po pätnástich rokoch a iba druhýkrát v histórii sa medzi najlepšími nachádza aj duo gólmanov, ešte v roku 2005 boli v desiatke Kamil Čontofalský a Juraj Čobej. Na utorňajšej nominačnej tlačovej konferencii v Bratislave to uviedol organizátor ankety Michal Zeman

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik

Slávnostné vyhlásenie 27. ročníka ankety, na ktorej po osemnásty raz participoval aj Slovenský futbalový zväz (SFZ), bolo plánované na pondelok 23. marca večer v Šamoríne v čase zrazu reprezentácie pred zápasom s Írskom. Situáciu však skomplikoval šíriaci sa koronavírus, pre ktorý na území Slovenska od utorka 10. marca platí 14-dňový zákaz usporadúvania akýchkoľvek športových, kultúrnych a spoločenských podujatí. „Na začiatok chcem povedať, že galavečer nebudeme organizovať v termíne 23. marca,“ podotkol hneď na úvod prezident SFZ Ján Kováčik. Čo sa týka vyhlásenia ankety, existuje viac scenárov.

„Sme pripravení na akýkoľvek variant a anketu chceme vyhlásiť v tomto období. Bude to záležať od aktuálneho stavu. Ak to bude možné, 23. marca by sme zorganizovali tlačovú konferenciu, kde by sme predstavili 11 hráčov a víťazov. Ak by bola situácia náročnejšia, tak by sme to urobili len cez video, aby média mali možnosť prebrať tento materiál. Všetko bude závisieť od aktuálnej situácie, tiež od toho, či sa asociačný termín vôbec zrealizuje,“ dodal Kováčik.

Najlepší futbalista SR za rok 2019 vzíde z týchto kandidátov v abecednom poradí (v zátvorke klubová príslušnosť v uplynulom kalendárnom roku, pozn.): László Bénes (Borussia Mönchengladbach/Nem.), Róbert Boženík (MŠK Žilina), Martin Dúbravka (Newcastle United/Angl.), Ondrej Duda (Hertha Berlín/Nem.), Dominik Greif (ŠK Slovan Bratislava), Marek Hamšík (Ta-lien I-fang/Čína), Juraj Kucka (Parma Calcio 1913/Tal.), Stanislav Lobotka (Celta Vigo/Šp.), Albert Rusnák (Real Salt Lake/MLS), Milan Škriniar (Inter Miláno/Tal.), Martin Škrtel (Istanbul Basaksehir/Tur.).

„O poradí v ankete rozhodlo 36 odborníkov, trénerov, zástupcov najvýznamnejších médií. Hlasy dostalo 23 hráčov. V desiatke je 11 hráčov, lebo dvaja na jej konci majú rovnaký počet bodov. V desiatke sú traja nováčikovia nielen v porovnaní s minulým rokom – Bénes, Greif a Boženík dostali vôbec prvé body v ankete a vyniesli ich medzi kandidátov na titul futbalista roka. Z desiatky v porovnaní s vlaňajškom vypadli Róbert Mak a Miroslav Stoch,“ vyhlásil Michal Zeman.

Doteraz sa z triumfu v ankete Pravdy a SFZ tešilo 13 futbalistov, rekordérom je s ôsmimi prvenstvami Marek Hamšík (2009, 2010, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018), štyrikrát triumfoval Martin Škrtel (2007, 2008, 2011, 2012), trikrát zvíťazil Dušan Tittel (1995, 1996, 1997), dva razy sa tešil Marek Mintál (2004, 2005). V aktuálnej elitnej desiatke za rok 2019 sú dvaja hráči, ktorí sa už v minulosti tešili z víťazstva v ankete „Najlepší futbalista v SR“ – Hamšík a Škrtel. Tí ovládli ostatných dvanásť ročníkov.

Na triumf v ďalšej ankete pre najlepšieho mladého futbalistu do 21 rokov (Cena Petra Dubovského) kandiduje dvojica: Róbert Boženík (MŠK Žilina) a Dávid Strelec (ŠK Slovan Bratislava). O tretie miesto sa delí trojica v zložení Tomáš Bobček (MFK Ružomberok), Marián Chobot (FC Nitra) a Peter Pokorný (FC Liefering).

Trojicu adeptov na víťazstvo v ankete najlepší tréner 2019 tvoria (znovu podľa abecedy): Pavel Hapal (reprezentácia Slovenska), Ján Kozák ml. (ŠK Slovan Bratislava) a Martin Ševela (ŠK Slovan Bratislava a Zaglebie Lubin/Poľ.).

Najlepším hráčom pôsobiacim v najvyššej slovenskej súťaži sa stal s výrazným náskokom slovinský útočník Andraž Šporar, ktorý nedávno prestúpil z bratislavského Slovana do portugalského klubu Sporting Lisabon. Získal 96 hlasov. Za ním skončil jeho klubový spoluhráč Dominik Greif (41), tretie miesto obsadil Róbert Boženík (22).

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj