Moskva 10. júla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)

Siedmich aktivistov za práva krymských Tatárov zadržali v stredu na Červenom námestí v centre Moskvy, kde sa konala protestná akcia proti zákrokom ruských úradov proti Tatárom žijúcim na polostrove Krym, ktorý Rusko v roku 2014 anektovalo. S odvolaním sa na svojho spravodajcu o tom informovala televízia Dožď

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Podľa agentúry AP sa na proteste na Červenom námestí zišlo viac než 20 ľudí. AP poznamenala, že šlo o ojedinelý verejný protest proti potláčaniu Tatárov na Kryme.

Demonštranti, väčšinou starší muži, mali v rukách plagáty s nápismi “Naše deti nie sú teroristi”, “Stop národnostnému a náboženskému prenasledovaniu na Kryme” a “Boj s terorizmom na Kryme je boj s inak zmýšľajúcimi”.

Tatári – pôvodné moslimské etnikum na Krymskom polostrove – bolo v podstate jedinou silou, ktorá sa v roku 2014 otvorene postavila proti ruskej anexii Krymu. Niekoľko vodcov krymských Tatárov bolo odvtedy odsúdených za podnecovanie nepokojov proti anektovaniu polostrova a desiatky Tatárov boli stíhaní pre podozrenie z extrémizmu za svoje údajné aktivity v moslimských organizáciách, ktoré sú v Rusku zakázané.

Niekoľko medzinárodných i ruských organizácií bojujúcich za ochranu ľudských práv považuje väznených krymských Tatárov za väzňov svedomia.

Spravodajský portál Novaja gazeta pripomenul, že ruský Najvyšší súd sa vo štvrtok bude zaoberať odvolaním proti rozsudku nad štyrmi  krymskými Tatármi, ktorí boli uznaní za vinných a odsúdení na trest väzenia za založenie bunky panislamskej organizácie Hizb at-tahrír (Strana oslobodenia) v meste Bachčisaraj.

Organizáciu Hizb at-tahrír označujú ruské úrady za teroristickú, a preto ju zakázali.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj