Viedeň 8. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Vo viacerých častiach rakúskej spolkovej krajiny Štajersko vyhlásili v utorok najvyšší stupeň lavínového nebezpečenstva. V nadchádzajúcich dňoch by tam totiž mal napadnúť približne meter nového snehu, informuje agentúra DPA

Ilustračné foto

Najvyšší, piaty stupeň, lavínového nebezpečenstva znamená, že snehové masy sa môžu zosunúť aj na mierne strmých svahoch.

V Štajersku od víkendu napadli už necelé tri metre snehu. Úrady miestnych obyvateľov varovali, aby sa vyhýbali odľahlým otvoreným priestranstvám a na lyžiach nejazdili mimo vyznačených zjazdoviek.

“Ignorovanie verejných nariadení nie je v tomto čase triviálnou vecou, no život ohrozujúcou,” uviedol zástupca štajerského hajtmana Michael Schickhofer.

V Alpách v Štajersku je momentálne pre sneh odrezaných od sveta zhruba 2000 ľudí. Podľa Schickhofera však dosiaľ majú dostatok potravín i liekov.

Rakúska armáda zároveň rozmiestňuje vrtuľníky do niektorých horských oblastí, aby sa tak pripravila na druhú vlnu sneženia, ktorá sa po tej prvej – víkendovej – očakáva ešte v utorok. Vrtuľníky dokážu zhadzovať výbušniny na lavinózne svahy, aby z nich odstránili sneh, a môžu tiež evakuovať ľudí, ktorí pre sneh uviazli v obydliach, informoval hovorca armády.

V Rakúsku je momentálne neprejazdných a zatvorených približne 100 ciest.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj