Brusel 15. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Virginia Mayo)

Hlavná zasadacia miestnosť Európskeho parlamentu (EP) v Bruseli sa vo večerných hodinách začala zapĺňať novinármi a desiatkami televíznych štábov, ktoré si prišli vypočuť prvú veľkú predvolebnú debatu hlavných kandidátov na post predsedu budúcej Európskej komisie (EK)

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke súčasný predseda EK Jean-Claude Juncker

Podľa programu sa poldruhahodinová debata má začať o 21.00 h a bude jediná, ktorá v slovných súbojoch spojí všetkých kandidátov na šéfa exekutívy EÚ. O poradí otváracích predslovov sa rozhodlo už 4. apríla prostredníctvom žrebovania.

Prvý sa k slovu dostane Nico Cué, zástupca Európskej ľavice, pôvodom zo Španielska. Za ním sa médiám prítomným v sále a miliónom divákom cez televízne vysielanie prihovorí nemecká europoslankyňa a kandidátka Európskej strany zelených Ska Kellerová. Tretie miesto žreb určil českému europoslancovi a šéfovi frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov v EP (ECR) Janovi Zahradilovi. Za ním sa v mene európskych liberálov a demokratov (ALDE) slova ujme súčasná eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová. Z piatej pozície sa predstaví nemecký europoslanec a šéf najsilnejšej parlamentnej frakcie Európska ľudová strana (EPP) Manfred Weber a posledný otvárací príhovor bude mať volebný líder Strany európskych socialistov (PES) a súčasný prvý podpredseda EK Frans Timmermans.

Redakčné spracovanie debaty tzv. spitzenkandidátov patrí Eurovízii.

Diskusie uchádzačov o post, ktorý sa uvoľní po odchode Jeana-Clauda Junckera, sa zamerajú na témy ako zamestnanosť, migrácia, bezpečnosť Európy, populizmus, zmeny klímy a úloha Európskej únie na medzinárodnej scéne.

Diskusiu, ako aj jej uvádzanie na sociálnych sieťach budú moderovať traja novinári určení Eurovíziou. Voľby do EP sa uskutočnia vo všetkých 28 členských krajinách EÚ v dňoch 23. až 26. mája.

SME POD EKONOMICKÝM TLAKOM LIBERÁLOV

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establIšmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj