V Bruseli bolo v roku 2018 takmer 1000 demonštrácií a protestov

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Brusel 4. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Francisco Seco)

Belgická metropola Brusel v roku 2018 zaznamenala 995 udalostí označených úradmi ako demonštrácie a verejné protesty. Tlačová agentúra Belga v pondelok uviedla, že ide o rekordný počet takýchto akcií, keď na jeden deň pripadli v priemere tri “protestné udalosti”

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Podľa údajov policajných orgánov sa uvedených 995 protestných akcií odohralo v centre mesta a v bruselskej štvrti Ixelles. Od roku 2010 sa počet podobných podujatí zdvojnásobil. V roku 2010 polícia zaznamenala len 560 demonštrácií v tejto časti bruselského regiónu.

“Tým, že sa Brusel premenil na kozmopolitné mesto, stal sa aj miestom prejavovania názorov. Každý sem prichádza protestovať, pretože sú tu európske inštitúcie a medzinárodné médiá,” opísal situáciu starosta Bruselu Philippe Close, ktorý je zodpovedný za vydávanie povolení na demonštrácie a protesty na verejnom priestranstve. Pre denník Le Soir spresnil, že väčšina z protestných akcií sa netýkala diania a udalostí v Belgicku.

Vlani sa mnohé protestné podujatia týkali napríklad situácie v Konžskej demokratickej republike, vo Venezuele či v Turecku. Niekoľko protestných prejavov – na Schumanovom námestí – zorganizovala aj slovenská komunita po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Všetky žiadosti o uskutočnenie verejných protestov najskôr preskúma polícia, ktorá následne vydáva stanovisko pre starostu. Belga zdôraznila, že k zákazu demonštrácií a protestov dochádza zriedka, ročne sú to tri až štyri prípady.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj