Bratislava 20. augusta 2019 (HSP/Foto:Pixabay)

Na jednej z brnenských reprodukčných kliník zomrela po zákroku jedna darkyňa a boj o život druhej sa nakoniec lekárom podarilo vyhrať. Štátne zastupiteľstvo obžalovalo lekárov, ktorí sa o ženy starali. Za usmrtenie a ublíženia na zdraví z nedbanlivosti im hrozilo až šesť rokov väzenia, súd ich ale nateraz neprávoplatne oslobodil. Informuje portál Novinky.cz

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Podľa obžaloby lekári, podcenili možnosť vzniku vnútorného krvácania a rozhodli sa obe ženy len sledovať namiesto ich odoslania do nemocnice, aj keď si boli vedomí, že nemajú k dispozícii potrebné prístrojové vybavenie.

K tragickej udalosti došlo ešte 18. júna 2015 na súkromnej reprodukčné klinike v Brne. Dve mladé ženy sa zišli na rovnakom zákroku a dokonca zdieľali aj spoločnú izbu. Obe ženy neskôr podstúpili zákrok, ktorý nebol ich prvý, počas ktorého im odobrali vajíčka a na izbe sa mali zotavovať. Lenže ich stav sa začal rapídne zhoršovať. Podľa štátneho zástupcu v tej chvíli obaja lekári neodhadli vážnosť celej situácie.

“Podcenili možnosť vzniku vnútorného krvácania a rozhodli sa obe ženy len sledovať namiesto ich odoslania do nemocnice, aj keď nemali k dispozícii potrebné prístrojové vybavenie a možnosť laboratórnej kontroly na identifikáciu, či vyvrátenie zdravotných komplikácií. Zdravotné problémy hodnotili nedostatočne kriticky a najmä oneskorene, čím znemožnili včasný transport a zásah na zastavenie vnútrobrušného krvácania,” stálo podľa informácií portálu v obžalobe.

Neskôr sa síce lekári rozhodli privolať záchranku a previezť jednu zo žien do fakultnej nemocnice, no bolo už príliš neskoro. Žene po príchode na sál odsali z brucha 4,5 litra krvi. Pri operácii sa však rozvinul pľúcny edém a došlo k tomu najhoršiemu, k zástave srdca a úmrtiu v dôsledku príliš dlhého vnútorného krvácania. Štátny zástupca je však presvedčený, že k úmrtiu nemuselo dôjsť, ak by lekári poškodenú adekvátne sledovali, vykonali správnu diagnostickú súvahu a včas ju odoslali do nemocnice.

Druhá žena skončila o niečo lepšie. Lekár kliniky ju totiž vlastným autom odviezol do nemocnice Milosrdných bratov, kde jej pri komplikovanej operácii museli lekári odstrániť vaječník a vajcovod. Potom však nastali ďalšie komplikácie a žena bola v ohrození života, našťastie ale svoj boj vyhrala.

Jeden z lekárov priznal, že mu to je ľúto, no odmieta, že by ako lekár pochybil. Aj druhý lekár svoju vinu poprel. Vyhovárali sa tiež na to, že nikdy predtým a ani potom, nezažili tak závažné komplikácie. Lekár pred súdom tvrdil, že obe ženy sledovali, ale nič nenasvedčovalo tak vážnemu stavu.

V neprospech lekárov vypovedali aj štyria zo siedmych znalcov. Senát súdu ale nakoniec rozhodol, že vinu lekárov obžaloba nepreukázala. ”

Obžalovaní robili v konkrétnej okamih všetko pre to, aby sa stav pacientok zlepšil. Obom poskytli zhodnú starostlivosť. Nie je vylúčený vplyv anestetika na zdravotný stav poškodených, čo nemohli obžalovaní vôbec predpokladať. Neexistuje tak praktická istota, že sa stal skutok, pre ktorý bola obžaloba podaná,” rozhodli sudcovia. Prokurátor sa proti rozsudku odvolal.

Na smutný a tragický prípad upozornila na sociálnej sieti aj Aliance za rodinu.

“Toto je nám veľmi ľúto. Surogátne materstvo nie je nebezpečné len pre dieťa, ktoré nepozná svoji biologickou matku, ale rizikový je aj samotný odber vajíčok. V Brne došlo k najhoršiemu,” upozornila Aliancia na sociálnej sieti.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj