Bratislava 16. októbra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)

V bratislavskom Kine Lumiere uviedli v utorok večer v slávnostnej premiére film Pražské orgie režisérky Ireny Pavláskovej. Tá do Bratislavy zavítala v sprievode hercov Pavla Kříža a Jiřího Havelku, aby sa spoločne prihovorili slovenskému publiku

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke kino Lumiere v Bratislave

Nová česká dráma vznikla podľa rovnomennej štvrtej časti populárnej tetralógie amerického autora Philipa Rotha. Známy spisovateľ v nej rozpovedá záver príbehu Nathana Zuckermana, z ktorého sa stáva úspešný spisovateľ. Pavlásková divákov a diváčky vo svojej novinke zavedie do polovice 70. rokov. Nathan Zuckerman v tom čase prichádza do Prahy, aby získal a odviezol rukopis jednej nevydanej knihy. Na pražskej misii sa zoznámi so svojráznou a neskrotnou spisovateľkou Oľgou a prenikne na vyhlásené večierky, kde každý hľadá únik a krátky pocit slobody, ktorú si môže vychutnať po svojom. Zuckerman sa však postupne proti svojej vôli stane nielen divákom, ale i účastníkom dekadentného predstavenia, v ktorom mnohí hrajú falošne a nikomu sa nedá veriť a jeho pražská návšteva plná bizarných stretnutí s rôznorodými ľuďmi sa stáva dobrodružnou a nebezpečnou. Nakoniec nenachádza istotu už v nikom, netuší, kto je priateľ a kto udavač a postupne sa ocitá v ohrození života. „Pre mňa bol strhujúci hlavne ten vzťah amerického spisovateľa a českej ženy a pohľad na našu spoločnosť v 70. rokoch, ktorá sa ocitla po okupácii pod strašným tlakom. Bola plná represií a neslobody, každý si v nej hľadal nejaké maličké územie, kde by mohol aspoň trochu dýchať… Mnohokrát to bola doba bizarná a plná takých až dekadentných podôb a polôh,“ povedala pre agentúru SITA Pavlásková.

Režisérka sa s autorom knižnej predlohy osobne stretla. „Predtým, ako som získala v roku 2012 práva ku knižke, si pán Roth vyžiadal moje filmy, aby sa trošku oboznámil s mojou tvorbou a na základe toho ma potom pozval do svojho domu v Connecticute, kde sme diskutovali o knihe, o dobe, o ľuďoch, spoločnosti a politickej situácii a konzultovala som s ním, ako poňať smerovanie jeho knižky. Dúfala som, že film stihnem dokončiť ešte za jeho života, chcel totiž prísť na českú premiéru, no, bohužiaľ, minulý rok zomrel. On mal veľmi rád Československo, rád tam chodil, mal tam priateľov…,“ priblížila tvorkyňa.

Predlohy sa podľa vlastných slov snažila držať čo najvernejšie. „V knižkách často býva veľa krásnych úvah a literárnych popisov, ktoré sa do filmu nevojdú. Ja som tam potrebovala dať skôr vizuálnejšie, situačnejšie, akčnejšie veci. Nie je to síce žiadny akčný film, ale je tam trošku toho napätia a nie celkom odčítateľná atmosféra, komu sa v tej spoločnosti dá veriť a komu nie. Pár scén je tam teda oproti predlohe navyše, no inak som sa knižky striktne držala. Kvôli tomu som aj pána Rotha požiadala o práva, tá kniha ma proste nadchla,“ ozrejmila. „Je to pohľad na nás, akí sme a pohľad na nejakú dobu, ktorá sa teraz bude veľmi pripomínať. Je to vážny pohľad, ale nie je to nič temné ani depresívne, je tam i veľa odľahčených a takých paradoxných a absurdných miest. Je to príbeh, ktorý má v sebe napätie aj humor a poukazuje na dobu, na ktorú by sme určite nemali zabúdať, pretože nás môže na každom kroku dostihnúť. Minulosť nie je niečo, čo by bolo definitívne za nami, stále si ju nesieme v sebe,“ dodala Pavlásková.

Snímka príde do slovenských kín vo štvrtok. V hlavných úlohách sa v nej predstavili kanadský herec Jonas Chernick a Ruska Ksenia Rappoport. Okrem nich vo filme hrajú aj Pavel Kříž, Klára Issová, Jiří Havelka, Jan Hrušínský, Martin Stránský a ďalší.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj