Bratislava 26. marca 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

V pondelok večer odštartoval v rámci MFFK Febiofest v kine Lumiere 5. ročník platformy pre distribúciu kreatívnych dokumentov KineDok. S otváracím dokumentom Každý múr je bránou (2017) privítali iniciátori platformy tentoraz na Slovensku bulharskú režisérku Elitzu Gueorgievu

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke návštevníci kina Lumier

„Ja si myslím, že dramaturgovia Febiofestu si tento film vybrali do programu aj preto, že témou festivalu je tento rok všade prítomné zlo… Všimli sme si, že aj v tom našom výbere sú tento rok filmy, ktoré nejakým spôsobom reflektujú to zlo v spoločnosti. Je to trochu taký smutný výber, ale je pre ľudí, ktorí sa neboja čeliť tejto skutočnosti,“ povedala v úvode večera riaditeľka distribučnej spoločnosti Filmtopia, ktorá KineDok organizuje, Eva Križková. „Film Každý múr je bránou sa týka toho, ako sa všetci k tomu zlu staviame a dúfame v zmenu spoločnosti, týka sa toho, ako taká zmena v spoločnosti prebieha. Je to film o nežnej revolúcii v Bulharsku, o tom, ako ju reflektovali médiá a o tom, ako tamojší ľudia museli znovu hľadať nejaké hodnoty. Ten dokument vznikol na báze filozofických otázok o tom, ako také veci riešime dnes, pričom zdôrazňuje, že na takéto momenty našej minulosti netreba zabúdať. Myslím si, že to je pre nás všetkých aktuálna téma,“ poznamenala.

Tvorkyňa po premietnutí filmu diskutovala s divákmi a diváčkami nielen v bratislavskom Lumieri, ale prostredníctvom Skype konferencie sa spojila aj s priaznivcami z Chorvátska, Česka, Bulharska či Rumunska. Dnes sa mladá režisérka presúva do Ružomberka, kde sa stretne s divákmi a diváčkami v Galérii Ľudovíta Fullu, ktorá s projektom KineDok spolupracuje už tretí rok.

Iniciátorom KineDoku sa od roku 2014 podarilo slovenskému publiku priniesť vyše 60 európskych dokumentov a viac ako 15 zahraničných režisérov vďaka platforme v rôznych mestách na Slovensku osobne uviedlo svoje snímky. Tento rok si priaznivci dokumentov budú môcť v rámci KineDoku pozrieť ešte ďalších 13 celovečerných snímok a jeden krátky film z Českej republiky, Bulharska, Chorvátska, Maďarska, Nórska, Rumunska a Slovenska na viac než 25 miestach po Slovensku. Zoznam všetkých filmov záujemcovia a záujemkyne nájdu na internetových stránkach KineDoku a spoločnosti Filmtopia. Projekt pritom podľa Križkovej zavíta nielen do kinosál, ale aj do galérií, kaviarní a kníhkupectiev, kde budú jednotlivé premietania sprevádzať i diskusie s filmármi a hosťami, ako aj ďalší sprievodný program.

Návštevníkom a návštevníčkam KineDoku jeho organizátori zároveň umožnia prístup do online platformy kinedok.net, na ktorej si budú môcť pozrieť ďalších 40 dokumentárnych snímok.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj