Banská Bystrica 6. septembra 2019 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)

 Nárast chorobnosti na akútne respiračné ochorenia (ARO) aj chrípku a jej podobné ochorenia (CHPO) zaznamenali v aktuálnom 36. týždni epidemiológovia v Banskobystrickom kraji. Podľa ich analýzy výskyt ARO v tomto regióne stúpol v porovnaní s uplynulým týždňom o 40 percent a výskyt CHPO až 4,7 krát

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa RÚVZ Banská Bystrica Mária Tolnayová, napriek hrozivému percentuálnemu vyjadreniu počet chorých zodpovedá dlhoročným priemerom v tomto ročnom období a v porovnaní s minulým rokom je dokonca nižší.

Na akútne respiračné ochorenia sa v súčasnosti lieči 1 542 ľudí, čo je chorobnosť 556 na 100-tisíc osôb. Počet chorých na chrípku je 60, čo je chorobnosť 22 na 100-tisíc osôb. RÚVZ v kraji nezaznamenal žiadny prípad závažného akútneho respiračného ochorenia (SARI). Najvyšší počet chorých na ARO je v okresoch Lučenec, Rimavská Sobota, ale aj Žarnovica a Zvolen. Čo sa týka chrípky a jej podobných ochorení je najvyšší počet pacientov v okrese Žarnovica a Poltár. Chorí sú predovšetkým seniori, žiaci základných a stredných škôl.

Odborníci zdôrazňujú, že v záujme čo najnižšej chorobnosti na začiatku školského roka je potrebné ešte dôslednejšie dodržiavať všetky dostupné preventívne opatrenia. Ide najmä o osobnú hygienu, časté umývanie rúk, časté vetranie v triedach, udržiavanie poriadku v školských zariadeniach i v domácom prostredí. Dôležité je tiež nezabúdať na vhodnú stravu a pohyb na čerstvom vzduchu. „Takéto opatrenia totiž dokážu vo veľkej miere zabrániť prenosu pôvodcov najmä respiračných ochorení vrátane chrípky a chrípke podobným ochoreniam v kolektívnych zariadeniach, ale aj intenzívnejšie posilňujú celkovú odolnosť organizmu. Nemožno popri tom však zabudnúť ani na dochádzku len zdravých detí a zdravého personálu do detských a školských kolektívnych zariadení,“ uzavrela Tolnayová.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj