Bratislava 11. apríla 2019 (HSP/ABCnews/Foto:TASR/AP-Aaron Favila)

Portál abcnews  publikoval informáciu, že v posledných dňoch zahynuli v afgánskej provincii severný Parwan traja americkí vojaci a jeden žoldnier. Všetci mŕtvi patrili k americkej námornej pechote, v blízkosti ich automobilu vybuchla bomba

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Mŕtvymi sú 1.kaprál Robert A. Hendriks, 25 r., z Locust Valley, New York; 2. Sgt. Benjamin S. Hines, 31r., z York, Pennsylvania; a 3. Štábny seržant Christopher K.A. Slutman, 43,  z Newark, Delaware. Všetci mŕtvi Američania patrili k 25 regimentu 4 divízie Námornej pechoty USA. Okrem troch Američanov utrpeli zranenia aj traja žoldnieri a príslušníci afgánskych ozbrojených síl.

V Afganistane sa situácia nevyvíja tak, ako by si Američania predstavovali. Afganské vládne jednotky, cvičené a financované Američanmi, utrpeli množstvo strát a postupne strácajú svoj vplyv v krajine. Taliban sa zmocňuje vidieka a armáda kontroluje len väčšie centrá v krajine. Američania sa obávajú vývoja situácie, pri ktorej by sa bojový duch afganských ozbrojených síl ešte viac znížil, takže by tieto jednotky prestali plniť svoj účel. Ak by sa Američania ocitli osamotení v boji proti Talibanu, vážne by to ohrozilo existenciu celého amerického expedičného zboru v krajine.

Počet Američanov v Afganistane sa od nástupu Donalda Trumpa do funkcie prezidenta USA neustále znižuje, väčšinu Američanov v Afganistane dnes tvoria žoldnieri a vojaci špeciálnych síl, pretože bežné jednotky pechoty by už neboli schopné plniť náročné bojové úlohy v priestore Afganistanu. Američania uviazli v Afganistane na dlhých 18 rokov, sovietska vojna v Afganistane trvala len 10 rokov. Väčšinu určených strategických cieľov však Američania splniť nedokázali.

O tom, že situácia v Afganistane je pre Američanov vážna, svedčí aj skutočnosť, že Američania už tajne rokujú s Talibanom. Predstava, že budú čoraz častejšie umierať americkí vojaci sa im nepáči. Američania nedokázali za 18 rokov v Afganistane Taliban poraziť napriek tomu, že na rozdiel od sovietsko-afganskej vojny, Rusi dnes nedodávajú afganským členom Talibanu žiadne moderné zbrane a ani muníciu. Afgánsky Taliban bojuje proti Američanom s pomocou starých sovietskych zbraní a bojuje nesmierne úspešne. Ukazuje sa, že ani najmodernejšie zbrane nemusia byť zárukou úspechu, ak chýba bojový duch. Dokladom tejto skutočnosti sú Američania či Saudi, ktorí si nedokážu poradiť s pastiermi oviec v Afganistane či jemenskými šiítmi z radov Houthiov.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj