Bratislava 12. apríla 2019 (HSP/Foto:Printscreen)

Už nielen zahraničné svetoznáme značky, ale aj slovenské výrobky majú svoje fejky. Priekopníkom je pištoľ X-Calibur slovenského výrobcu Jaroslava Kuracinu a jeho spoločnosti Grand Power. Plagiát uzrel svetlo sveta v Pakistane, kde ju ponúka spoločnosť Moon Star Arms

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Samonabíjacia pištoľ Grand Power X-Calibur patrí do kategórie športových špeciálov. Okrem osvedčených prvkov je vybavená celkom novým systémom fenomenálnej spúšte. X-Calibur je vybavený dvojčinným spúšťovým mechanizmom s externým kladivom. Funguje na originálnom princípe uzamykania záveru rotáciou hlavne, čím sa streľba stáva mimoriadne komfortnou. V porovnaní s konkurenciou tak dosahuje menší zdvih i spätný ráz.

Pakistánska spoločnosť, ktorá napodobeninu X-Caliburu vyrába natočila aj video, v ktorom zbraň testuje.

Samotný slovenský konštruktér zbrane Jaroslav Kuracina to okomentoval, že plagiátorstvo je najvyššia forma uznania. Bol by však radšej keby mu naše úrady dali exportnú licenciu, aby tam mohol vyvážať. Potom by  pakistánci s fejkami nemali šancu.

Naše úrady exportnú licenciu odmietajú udeliť z dôvodu, že by zbrane mohli byť zneužité džihádistami. Nie je to prvý prípad, keď hádžu slovenskému výrobcovi polená pod nohy.

Medzi najznámejší prípad patrí tender na prezbrojenie slovenskej polície, kde ministerstvo vnútra nastavilo podmienky tak, že sa ho slovenský výrobca nemohol zúčastniť z dôvodu, že nespĺňa technické zadanie. Jeho pištoľ totiž bola o 2mm dlhšia, ako bola stanovená maximálna dĺžka zbrane v tendri. (Viac tu)


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj