Bratislava 2. decembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) spúšťa projekt na skvalitnenie verejného obstarávania s názvom Zodpovedné verejné obstarávanie. Spolupracovať na ňom bude aj s Organizáciou pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Celkové náklady predstavujú 1,5 milióna eur. Je financovaný z mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a nórskych fondov a 15 % zo štátneho rozpočtu

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Miroslav Hlivák

„Na úvod tohto projektu chceme urobiť jednu analýzu, aby sme si povedali, aký je východiskový stav, teda ako vyhlasovatelia súťaží na Slovensku k dnešnému dňu uplatňujú tzv. MEAT kritériá, teda iné kritériá ako je cena. A následne chceme vypracovať veľmi konkrétne metodiky, šablóny správania sa vo verejnom obstarávaní, aby sme ukázali verejným obstarávateľom v praxi, čo znamená uplatňovať tie MEAT kritériá,“ opísal Hlivák na pondelkovej tlačovej konferencii.

Projekt bude zameraný na analytickú, metodickú a vzdelávaciu časť. V rámci projektu sa ÚVO zameria na dve strategické oblasti – zdravotníctvo a dopravu. V týchto strategických oblastiach by sa podľa úradu mali uplatňovať aj iné kritéria ako len cena.

Hlivák priblížil, že úrad sa chce inšpirovať dobrými príkladmi z praxe zo zahraničia a expertmi z oblasti OECD na to, aby pomohli s uplatňovaním týchto kritérií. Ruka v ruke s tým by mal ísť podľa neho aj projekt profesionalizácie. Ak sa tieto dva aspekty reformy verejného obstarávania spoja, výsledky bude možné podľa jeho slov vidieť o pár rokov.

Zástupca veľvyslanectva Nórskeho kráľovstva Per Oystein Vatne tiež dúfa, že tento projekt prispeje k efektívnejšiemu systému verejného obstarávania. „Spolupráca medzi Nórskom a Slovenskom je extrémne dobrá,“ podotkol s tým, že ho teší, že partnerom projektu je OECD.

Ako poznamenal zástupca OECD Matthieu Cahen, oblasť verejného obstarávania je rozsiahla nielen v objeme zdrojov, ale zvyšuje sa aj jej komplexnosť. Komplexné globálne výzvy, ako migrácia, klimatické zmeny a bezpečnosť, podľa neho zvyšujú tlak na vlády. „Tieto výzvy si vyžadujú inovatívne a adaptívne politické reakcie,“ skonštatoval.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj