San Joan de Vilatorrada 1. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Manu Fernandez)

Španielske úrady premiestnili v piatok deviatich politikov a aktivistov z väzení v Katalánsku do hlavného mesta Madrid. Dôvodom je očakávaný súdny proces, v ktorom ich budú súdiť za ich úlohu v pokuse o odtrhnutie regiónu Katalánsko od Španielska. Informovala o tom tlačová agentúra AP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Termín prvého vypočúvania zatiaľ nie je známy. Sudca Manuel Marchena však nariadil, aby uväznených separatistov presunuli do soboty bližšie k najvyššiemu súdu, ktorý sa nachádza v Madride.

V piatok nadránom konvoj katalánskej regionálnej polície previezol obžalovaných – sedem mužov a dve ženy – z troch rozličných väzení do zariadenia Brian 2, nachádzajúceho sa približne 40 kilometrov západne od Barcelony. Odtiaľ ich španielska Občianska garda (Guardia Civil) presunula do dvoch väzenských zariadení v Madride.

Dvanásti obžalovaní – deviati vo väzbe a ďalší traja prepustení na kauciu – by mohli v prípade usvedčenia zo vzbury stráviť za mrežami niekoľko desaťročí. Ak by ich súd uznal za vinných zo sprenevery verejných financií, môže im byť tiež uložená pokuta. Ich obhajcovia však tvrdia, že ich klienti by mali byť zbavení viny.

Medzi obžalovanými je aj bývalý katalánsky vicepremiér Oriol Junqueras. Obžaloba vznesená prokuratúrou v Madride označuje Junquerasa za hlavného organizátora zakázaného referenda o nezávislosti Katalánska, ktoré viedlo k jednej z najväčších kríz v moderných dejinách Španielska.

Referendum o nezávislosti Katalánska sa uskutočnilo 1. októbra 2017 aj napriek nesúhlasu Madridu. Katalánsky parlament napriek tomu pristúpil 27. októbra k jednostrannému vyhláseniu nezávislosti. Nasledujúci deň španielska vláda uvalila na Katalánsko nútenú správu, odvolala katalánsku vládu a rozpustila regionálny parlament.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj