Bejrút 27. apríla 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Furat FM, via AP)

Militanti napojení na na teroristickú sieť al-Káida zaútočili na pozície vládnych síl na severe Sýrie. Útoky si vyžiadali mnohých mŕtvych a zranených. Militantná skupina Haját Tahrír aš-Šám (HTS) oznámila, že útoky sa odohrali v sobotu ráno v provincii Aleppo. Tlačová agentúra Ibaa, ktorá je napojená na HTS, informovala, že si vyžiadali viac ako 20 mŕtvych vojakov. Útoky boli podľa nej odvetou za nedávne bombardovanie povstaleckej oblasti sýrskymi a ruskými ozbrojenými silami

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Mimovládna organizácia Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) sídliaca vo Veľkej Británii tvrdí, že útoky neprežilo 22 provládnych bojovníkov a viac ako dve desiatky ďalších utrpelo zranenia. Podľa SOHR tiež zomrelo osem povstalcov.

Útoky sa stali v oblasti, ktorého sa týka sedemmesačné prímerie, ktoré dosiahli Turecko a Rusko. Prímerie však bolo ostatnom období opakovane porušené.

SOHR a ďalší opoziční aktivisti hlásili nálety ruských vojnových lietadiel na povstalcami kontrolované územia v provincii Idlib a v priľahlých oblastiach. Opozičná Sýrska civilná obrana, známa aj ako Biele helmy, uviedla, že ruské nálety a sýrske bombardovanie si od piatka popoludnia vyžiadali životy 14 civilistov a desiatky zranených. Podľa nej sa letecké útoky zamerali na oblasti v provinciách Idlib a Hamá.

Sýrska štátna tlačová agentúra SANA zase informovala, že povstalci ostreľovali severnú obec Hádir, kontrolovanú vládou. Zabili pri tom dvoch civilistov a viacerých zranili.

Sobotňajšie násilnosti prišli deň po tom, čo Rusko, Turecko a Irán ukončili nové kolo rokovaní so sýrskou vládou a opozíciou v kazachstanskom hlavnom meste Nursultan. Rokovania sa zamerali na kroky k nastoleniu mieru v krajine, ale nepriniesli žiaden pokrok.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj