Paríž 7. októbra 2019 (HSP/Welt.de/FL24.net/Foto:TASR/AP-Michel Euler)

Páchateľ z Paríža bol islamista a čin naplánoval. Existovali indície o jeho problematických vyjadreniach. Nadriadení vyvíjali zjavne tlak na jeho kolegov, aby uvádzané varovania neodovzdali ďalej vyšetrovateľom

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke policajti hliadkujúci pred parížskym policajným ústredím po útoku 45-ročného Mickaëla Harpona

Terorizmus sa riadi tichým zákonom. Vystraší len vtedy, keď prekročí nové hranice hrôzy. Tak tomu bolo vo Francúzsku v júni 2016, keď bol zavraždený policajný pár doma v Magnanville.

Islamský terorista podrezal hrdlá manželov v obývacej izbe ich domu pred ich trojročným synom. Policajti, ktorí sa už v službe nemohli viac cítiť bezpečne od začiatku teroristickej série, sa teraz museli báť už aj doma.

Podľa prefekta Didiera Lallementa štvrtkový atentát, spáchaný v hlavnom sídle parížskeho policajného orgánu „jedného z nás“, dosiahol teror vo Francúzsku novú úroveň.

Zemetrasenie, ktoré otriasa policajným orgánom

45-ročný administratívny pracovník Mickaël Harpon zavraždil v piatok popoludní na svojom pracovisku štyroch kolegov a vážne zranil piatu osobu. Vstal od svojho písacieho stola, akoby šiel na obedňajšiu prestávku, podrezal hrdlo kolegovi a dobodal „ako posadnutý“ ďalšie obete viacnásobne do hrudníka, uviedol očitý svedok. Neskôr bol zastrelený policajtom na dvore prefektúry.

Harpon si toho istého rána zaobstaral vražednú zbraň blízko prefektúry, kuchynský nôž s keramickou čepeľou dlhou 35 centimetrov. Krátko pred činom poslal SMS svojej manželke, ktorá pochádza z Maroka. Podľa správ francúzskych novín mala odpovedať v zmysle: Sám Boh ťa bude súdiť. Alláhu Akbar.

Aj úloha manželky 45-ročného páchateľa zostáva nejasná. Obaja boli oddanými moslimami. 33 SMS-správ si mali krátko pred útokom vymeniť, presnejšie medzi 11:21 a 11:50 hod. Sú to správy prevažne náboženského obsahu, ktoré sa končia slovami: „Alláhu Akbar. Nasleduj nášho milovaného proroka Mohameda a študuj Korán.“ Žena opúšťala byt len zahalená a jeden svedok informoval, že počul z bytu ako páchateľ kričal v noci pred útokom „Alláhu Akbar“.

Analýza údajov jeho mobilného telefónu tiež preukázala indície svedčiace o pravidelných kontaktoch s členmi islamských kruhov, najmä s extrémistickým imámom mešity v mieste jeho pobytu Gonesse.  A v sobotu vysvetlil šéf vyšetrovania Jean-François Ricard, že Harpon, ktorý konvertoval na islam pred desiatimi rokmi mal kontakt s domnelými salafistami.

Je to akýsi druh zemetrasenia, ktorý otriasa policajným orgánom, ktorého seizmické vlny určite budú ešte dlho a ďaleko účinkovať. Minister vnútra Christophe Castaner pred tlačou ubezpečil, že páchateľ nepreukázal „žiadne poruchy správania“ a nebolo vydané „ani najmenšie varovanie“.

„Skutočnosť, že niekto konvertuje na islam, nemožno považovať za dostatočný znak radikalizácie“, uviedla aj hovorkyňa vlády Sibeth Ndiayeová. Medzitým však existuje dôvod domnievať sa, že orgány prípad úmyselne považovali za nepatrný alebo sa minimálne snažili oddialiť oznámenie teroristického aktu alebo sa ho snažili utajiť. Ak sa to potvrdí, bude to politický škandál na najvyššej úrovni.

Harpon mal prístup k približne 1 000 policajným počítačom

Hromadia sa správy, že Harpon sa vskutku viackrát dostal do pozornosti s jeho problematickými vyjadreniami. Viackrát boli tieto vyjadrenia nahlásené, avšak bez konzekvencií. Harpon pracoval od roku 2003 ako informatik v tajnej službe polície a mal najvyššie bezpečnostné oprávnenie s prístupom k vysoko citlivým informáciám. Mal prístup k približne 1 000 počítačom kolegov, ktorí vykonávajú utajené vyšetrovania, okrem iného v prostredí radikálneho islamu.

Jeden z jeho kolegov, ktorý chce zostať v anonymite, hovorí: „Vlastnil súkromné ​​adresy každého jedného úradníka.“ Poskytol páchateľ pred jeho útokom informácie svojim radikálnym veriacim bratom?

Zamestnanci s prístupom k štátnym tajomstvám sa pravidelne preverujú. Prefekt hovorí, že pritom nedošlo k žiadnym zanedbaniam. Existovalo však viacero náznakov. Harpon okrem iného povedal po atentáte na „Charlie Hebdo“ v januári 2015 pred kolegom: „Dobrá práca!“ Zdieľal tiež video o imámovi s posolstvom: „Na čom záleží, je zomrieť pre islam.“

„Policajti v hneve“ sú teraz ľuďmi v smútku

Prečo trvalo takmer 30 hodín, kým bol atentát klasifikovaný ako teroristicky čin? Náznaky ako je medzitým jasné museli existovať.

Denník „Le Parisien“ píše, že od kolegov páchateľa sa dozvedel, že na nich nadriadení vyvíjali tlak, aby nehovorili o uvedených varovaniach vyšetrovateľom. „Niektorí z nich to nahlásili kriminálke, ale žiadali, aby sa ich výpovede neobjavili v protokole vypočúvania“.

Teraz sa uskutočnia dve prieskumné misie, povedal premiér Edouard Philippe pre noviny „Le Journal du Dimanche“. Jeden sa týka policajnej prefektúry vo francúzskom hlavnom meste, druhý sa týka tajných služieb, ktoré sú poverené bojom proti terorizmu.

Deň po útoku si mnohí policajti na nádvorí prefektúry pripomenuli ich zavraždených kolegov a venovali im minútu ticha. Francúzski policajní dôstojníci, ktorí deň pred drámou vyšli do ulíc kvôli katastrofálnym pracovným podmienkam (pochod hnevu), už nie sú „policajtmi v hneve“, ale teraz sú ľuďmi v smútku.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj