Paríž 21. februára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Julien Mattia)

Tzv. hnutie žlté vesty pomaly prechádza na ruskú sociálnu sieť VKontakte, aby sa vyhlo cenzúre na Facebooku. Spravodajca Sputnika o tejto téme diskutoval s administrátorom jednej takejto skupiny

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Protesty žltých viest v Paríži

Na ruskej sociálnej sieti VKontakte sa objavilo hneď niekoľko skupín žltých viest. Každá z nich má v súčasnosti asi tisíc účastníkov. Skupina s najväčším počtom účastníkov, Info blocage Gillets jaunes, už prekonala hranicu 2500 užívateľov.

Stránky žltých viest na sieti VKontakte obsahujú, rovnako ako na Facebooku, informácie o blokovaní ciest či videá a fotografie, ktorá boli zhotovené počas protestov vo francúzskych mestách. Väčšina príspevkov je ale vo francúzštine.

Sputnik sa spýtal administrátora jednej z týchto skupín, prečo si stále viac a viac stúpencov žltých viest vyberá ruskú sieť. Človek, ktorý si neželal zverejniť svoje meno, Sputniku vysvetlil, že za všetko môže “prehnaná cenzúra” na Facebooku. Práve kvôli nej tak mnohí demonštranti dali prednosť ruskej obdobe Facebooku.

“Facebook slúžil na začiatku hnutia žltých viest ako akýsi vektor. A zostalo ich tam ešte veľa. Na Facebooku je ale až, prehnane veľká ‘cenzúra, keď sa snažíme zmobilizovať našich členov,” uviedol pre Sputnik.

Ďalej sa administrátor skupiny posťažoval na to, že bol na dlhšiu dobu v mnohých skupinách na Facebooku zablokovaný. Nakoniec bol zablokovaný definitívne, a to pod zámienkou “porušení zistených robotom”.

“Založil som si nový účet na Facebooku (…), novú skupinu, mal som poldruha tisícky sledujúcich a znovu nasledovali zákazy. Nakoniec mi vstup na účet úplne zablokovali,” rozhorčene vysvetlil.

Následne sa teda rozhodol, že založí skupinu na VK. Túto platformu totiž považuje za “slobodný priestor”.

Čo sa týka obvinenia ruských médií, najmä Sputnika, zo strany francúzskej vlády, ohľadom zasahovania do vnútorných záležitostí Francúzska, považuje ich tento zástupca žltých viest za neodôvodnený.

“Vláda je tak zúfalá, že je ochotná obviniť z pomoci žltým vestám aj môjho psa. O tom, že za všetkým stojí Rusko by mohli hovoriť dlho, my však samozrejme vieme, že to nie je pravda,” dodal.

Pripomenul tiež, že francúzsky prezident Emmanuel Macrona mal v máji schôdzku so zakladateľom Facebooku Markom Zuckerbergom. Podľa administrátora tak nie je vylúčené, že sa spolu na niečom dohodli…

Treba podotknúť, že niekoľko mesiacov po tomto stretnutí francúzsky prezident uskutočnil vyhlásenie, ktoré sa týkalo možného partnerstva vlády a Facebooku. Sociálna sieť súhlasila s návštevou štyroch či piatich odborníkov z francúzskej vlády, aby im ukázala, ako prebieha moderovanie.

Facebook v rozhovore pre BFM TV uisťoval, že nedostal žiadnu žiadosť od francúzskej vlády, ktorá by sa týkala odstránenia informácií o demonštráciách žltých viest.

Aj napriek tomu však mnohí členovia žltých viest obvinili Facebook z predpojatosti voči nim. Napríklad po aktualizácii Facebooku, ku ktorej došlo v polovici januára, prišla hlavná skupina žltých viest asi o jeden milión členov. Počas niekoľkých dní sa tak počet sledujúcich znížil z 2,8 milióna na 1,8 milióna.

Facebook od tejto chvíle vyraďuje zo skupín každého užívateľa, ktorého pridal niektorý z členov skupiny, ale ktorý sa nikdy dianie v skupine nezúčastnil.

Ďalšie zmeny sa týkali aj možnosti pridať členov do skupín na Facebooku. Predtým to bolo možné bez súhlasu používateľov. Teraz sú užívatelia najprv zaradení do skupiny pozvaných, pričom toto pozvanie je platné len 28 dní.


Zdroj