Bratislava 25. januára 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Ďalším vypočutým kandidátom na ústavného sudcu pred Ústavnoprávnym výborom SR bol dnes sudca občianskoprávneho kolégia Najvyššieho súdu SR Marián Sluk. Vo vystúpení zdôraznil svoju takmer 20-ročnú prax na všetkých stupňoch súdneho systému a tiež pedagogickú, lektorskú a publikačnú činnosť

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke kandidát na post ústavného sudcu SR Marián Sluk počas vypočutia Ústavnoprávnym výborom Národnej rady SR v Bratislave v piatok 25. januára 2019

Zdôraznil, že preferuje spájanie právnej teórie a praxe, keďže jedna bez druhej je “ako slepý uprostred cesty”. Taktiež zdôraznil potrebu morálky v práve.

“Už Tomáš Garrigue Masaryk s demokraciou a právnym štátom spájal mravnosť,” skonštatoval.

Na otázku, aký je jeho názor na zodpovednosť sudcov za ich rozhodnutia, špeciálne keď vydávajú konečné rozhodnutia ako Ústavný súd SR, uviedol, že sudcovia so svojimi rozhodnutiami žijú a často sa k nim aj vracajú. “To je najväčšia kontrola, akú by sme mohli mať,” zdôraznil.

Na otázku, prečo v roku 2014 navrhol za kandidáta na predsedu NS SR Štefana Harabina povedal, že rešpektuje každého človeka a pristupuje k nemu ako k nepopísanej tabuli. “Chcel som dať možnosť každému na účasť v súťaži,” povedal.

Na otázku, či bol niekedy členom politickej strany odpovedal, že týmto spôsobom sa nikdy neorganizoval. “Povedal som si, že chcem ostať slobodným človekom,” dodal.

Pred ústavnoprávny výbor majú dnes ešte predstúpiť kandidáti Juraj Sopoliga, Peter Straka, Ľuboš Szigeti, Ján Šikuta, Robert Šorl, Ján Štiavnický, Daniela Švecová, Marek Tomašovič, Michal Truban a Martin Vernarský.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj