Ústavnoprávny výbor nedostal nové dokumenty o Ficovej právnickej praxi

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Bratislava 29. januára 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Expremiér Robert Fico (Smer-SD) zatiaľ nedoručil Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady SR nové dokumenty, ktoré by preukazovali jeho 15-ročnú právnickú prax

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Róbert Madej počas vypočutia kandidáta Roberta Fica na post ústavného sudcu na Ústavnoprávnom výbore NR SR 23. januára 2019 v Bratislave

Uviedol to na dnešnom zasadnutí predseda parlamentného výboru Róbert Madej (Smer-SD), ktorý zároveň otázky opozičných poslancov označil za politizovanie procesu výberu nových ústavných sudcov. Národná rada SR pritom mala o 40 kandidátoch hlasovať už najbližší štvrtok. V súčasnosti v ústavnoprávnom výbore nie je väčšina koaličných poslancov. Aj preto sa hlasovanie o praxi Roberta Fica ešte v piatok 25. januára skončilo nerozhodne v pomere šesť ku šiestim. Zvyšných 39 kandidátov splnilo zákonné predpoklady.

“Nemám vedomosť o tom, že by výbor dostal nejaké nové dokumenty,” odpovedal Madej na otázku opozičného poslanca Ondreja Dostála (SaS) či už Robert Fico doručil potrebné dokumenty. Ficovi podľa medializovaných informácií chýba 15 mesiacov do potrebných 15 rokov praxe v právnickom povolaní. Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) prostredníctvom médií požiadal výbor, aby rozhodol o Ficovej kandidatúre. Danko zatiaľ výboru neadresoval svoju výzvu písomne. Národná rada SR má za úlohu zvoliť 18 kandidátov na post ústavných sudcov, z ktorých následne prezident vymenuje polovicu.

O post na Ústavnom súde SR sa uchádzajú elitní sudcovia, prokurátori, notári, advokáti, exekútori či poslanci. Výbor vypočúval kandidátov tri pracovné dni. O remíze pri Ficovom mene rozhodol svojou neúčasťou na hlasovaní Kresák, ktorý sa navyše plánuje vzdať svojho mandátu vo výbore. Nie je zatiaľ známe, kto by ho mal nahradiť.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj