Canberra 24. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Heng Sinith)

Vysokopostavený americký diplomat vyzval v piatok tichomorské ostrovné krajiny, aby nestiahli svoje diplomatické uznanie Taiwanu. Zároveň varoval, že nátlak Číny na zmenu medzinárodného postavenia Taiwanu zvyšuje hrozbu vypuknutia konfliktu

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke W. Patrick Murphy

W. Patrick Murphy, ktorý má na ministerstve zahraničných vecí USA na starosti oblasť juhovýchodnej Ázie, to povedal novinárom počas návštevy Austrálie, informovala agentúra AP.

Taiwan ako nezávislú krajinu v súčasnosti uznáva šesť tichomorských ostrovných krajín, čo je celosvetovo zhruba tretina diplomatických spojencov tejto krajiny. Čelia však narastajúcemu nátlaku zo strany Číny, ktorá si posilňuje vplyv v oblasti Tichého oceánu.

Murphy zdôraznil, že krajiny regiónu by v tomto smere nemali podliehať vplyvu Pekingu. “Čína sa usiluje zredukovať diplomatické vzťahy Taiwanu, čo je trocha kruté,” doložil.

Peking stále považuje Taiwan za čínske územie a tento ostrovný štát vníma iba ako svoju provinciu bez práva na vzťahy s inými suverénnymi krajinami, vysvetľuje tlačová agentúra Reuters.

Taiwan udržiava formálne vzťahy so 17 krajinami – takmer všetko malými, menej rozvinutými štátmi v strednej Amerike a Tichomorí, napríklad s Belize či Nauru.

Od roku 2016, keď sa funkcie ujala taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen, zmenilo svoju diplomatickú orientáciu na pevninskú Čínu päť krajín. Čínsky prezident Si Ťin-pching tohto roku obnovil dlhodobé vyhrážky na adresu Taiwanu, že ak to bude nutné, Čína dostane Taiwan pod kontrolu aj s použitím vojenskej sily.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj