Washington 20. januára 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Wikimedia)

Nový opakovane použiteľný UAV s prúdovým motorom Gremlin X61A úspešne odštartoval z vojenského transportného lietadla, ale po lete, ktorý trval hodinu a pol, sa stratil. Uviedol to vývojár spoločnosť Dynetics

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Dron vytvorili na základe objednávky Defense Advanced Research Projects agentúry amerického ministerstva obrany. Táto spoločnosť je zodpovedná za vývoj nových technológií pre použitie v armáde. Drony tohto typu by mali vypustiť z lietadla, a tam by sa mali aj vrátiť po splnení úlohy.

Spoločnosť Dynetics zverejnila video z prvého štartu. Podľa jej údajov bol štart úspešný, let trval 1 hodinu 41 minút. Zariadenie úspešne vypustili z vojenského transportného lietadla S130. Okrem toho sa krídla úspešne roztiahli, motor naštartoval a zariadenie vstúpilo do stabilnej dráhy letu. Taktiež testovali systémy komunikácie a vzduchového riadenia.

Na konci skúšok motor vypli, otvorili brzdový padák, ktorý mal pomôcť lietadlu vrátiť sa na zem. Opätovné spojenie s lietadlom v tejto fáze nevykonávali.

Bohužiaľ, zariadenie sa stratilo počas pristávacieho procesu v dôsledku neotvorenia hlavného padáka, uvádza sa v tlačovej správe spoločnosti Dynetics.

Firma však má ešte štyri ďalšie skúšobné kusy, takže by to nemalo ovplyvniť ďalšie testy.

Aj napriek strate zariadenia spoločnosť Dynetics označila let za historický míľnik.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj