Bratislava 1. júla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Wikimedia)

V rámci európskeho stimulačného programu pre rekapitalizáciu ERIP Spojené štáty pomáhajú partnerom obnoviť vojenské vybavenie. Okrem iných štátov aj Slovenská republika môže využiť doláre na obstaranie americkej vojenskej techniky

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Americké ministerstvo zahraničia podporuje európskych partnerov a spojencov NATO, aby modernizovali svoje armády budovaním interoperabilných síl NATO a odstraňovaním ruského a sovietskeho vybavenia.

Štáty, ktorým USA v rámci programu pre rekapitalizáciu ERIP pridelili granty:

Albánsko 30 miliónov dolárov vrtuľníky

Bosna (BaH) 30,7 milióna dolárov vrtuľníky

Chorvátsko 25 miliónov dolárov pechotné bojové vozidlá

Grécko 25 miliónov dolárov pechotné bojové vozidlá

Severné Macedónsko 30 miliónov dolárov pechotné bojové vozidlá

Slovensko 50 miliónov dolárov vrtuľníky

Uvedený grant vo výške 50 miliónov amerických dolárov je možné využiť na obstaranie americkej vojenskej techniky, pričom na slovenskej strane bolo špecifikované, že by mohlo ísť o vrtuľníky. Časť grantu vo výške 4,5 milióna dolárov je prioritne určená pre zadávanie komunikačných prostriedkov na zabezpečenie splnenia národných cieľov síl,uviedla hovorkyňa slovenského ministerstva obrany Danka Capáková a dodala, že USA tento grant schválilo po tom, čo sa Slovensko rozhodlo o nákupe amerických stíhačiek F -16.

Ak krajina využije granty na zakúpenie americkej vojenskej techniky, zaväzuje sa zrušiť akýkoľvek možný budúci nákup ruského vojenského vybavenia, a zároveň sa musí zbaviť ruského a sovietskeho vybavenia.

Výber Slovákov: Rusko vs. USA

V júni Medzinárodný republikánsky inštitút (IRI) realizoval prieskum s názvom Demokracia pod tlakom (Democracies Under Pressure: A Global Survey). Predmet skúmania v danom prieskume bol pomerne široký, jedným z bodov bola spokojnosť Slovákov s USA či Ruskom. Podľa prieskumu tretina ľudí uviedla, že sa obáva vplyvu Ruska. O polovicu viac, teda 70% obyvateľov Slovenskej republiky uviedlo, že pociťuje isté obavy ohľadom USA.

Nedávny prieskum spoločnosti Globsec tiež potvrdil väčšiu nespokojnosť Slovákov s americkou vládou.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj