Washington 16. júna 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Andy Wong)

USA sa spojí s Kanadou a Austráliou, aby pomohli ostatným krajinám rozvíjať strategicky dôležité nerasty. Vyhlásilo to americké Ministerstvo zahraničných vecí a uviedlo v zozname lítium, meď a kobalt

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Odborník z Ruského ústavu strategických výskumov Michail Beljajev sa domnieva, že Spojeným štátom sa ťažko podarí týmto spôsobom otriasť pozíciou Číny na trhu so vzácnymi kovmi.

Beljajev uviedol, že USA v snahe oslabiť globálnu úlohu Číny použijú akýkoľvek nástroj: “Amerika sa snaží zasadiť ranu dvoma smermi. Jedným z nich je oslabenie Číny, druhým je posilnenie vlastnej ekonomickej a politickej pozície. Spojené štáty to zrejme nemôžu alebo nechcú urobiť vlastnými rukami. Kanada a Austrália sú ťažobné krajiny, ktoré majú vyspelé technológie a schopnosti v tejto oblasti. Spojené štáty budú samozrejme do určitej miery schopné posilniť svoje ekonomické postavenie pomocou týchto partnerov, ale je nepravdepodobné, že by sa im podarilo významne ohroziť záujmy Číny. Čína vyhlasuje, že na všetky takéto predpokladané akcie USA existujú rezervné plány na odvetné opatrenia. ČĽR je veľká, sebestačná krajina s obrovským domácim trhom a vedecko-technickým potenciálom, ktorý vytláča Spojené štáty na svetovom trhu. Preto je pravdepodobné, že pokusy o podkopanie pozície Číny nebudú mať očakávaný účinok.”

Kanada ako najbližší spojenec Spojených štátov náhlivo podporila novú americkú iniciatívu na oslabenie úlohy Číny na trhu s kovmi vzácnych zemín. Je samozrejme suverénna a nezávislá pri rozhodovaní, s kým a ako bude spolupracovať. Keď je však táto spolupráca namierená proti nejakej krajine, v tomto prípade proti Číne, je to dôvod, prečo sa znovu zamyslieť nad príčinami “studenej zimy” v kanadsko-čínskych vzťahoch.

Austrália doteraz nereagovala na iniciatívu amerického ministerstva zahraničia. V tomto ohľade je vhodné pripomenúť, že v podmienkach klesajúceho celosvetového dopytu po nerastných surovinách Čína zostáva po celú dobu posledných rokov stabilným dovozcom mnohých druhov austrálskych rúd a uhlia.

Vzájomne výhodná spolupráca prináša stabilný príjem do štátnej pokladnice Austrálie. Na druhej strane existujú smutné príklady, kedy austrálske spoločnosti, najmä vinári, utrpeli straty spôsobené protičínskými politickými rozhodnutiami Canberry. Je za týchto okolností vhodné zapojiť sa do ďalšieho amerického dobrodružstva, ktoré môže priniesť väčšie finančné straty ako komerčný zisk – to je veľká otázka.

Tým skôr, že finančné možnosti Austrálie, ako sa ukazuje, zjavne nie sú v súlade s deklarovanými plánmi. Ešte v minulom roku v rámci úsilia o oslabenie vplyvu Číny v tichomorských ostrovných štátoch Austrália vytvorila fond vo výške 3 miliárd austrálskych dolárov (2,07 miliardy amerických dolárov) na prideľovanie lacných pôžičiek a grantov krajinám v regióne. Podľa zahraničných mediálnych správ však tento fond ešte nie je naplnený finančnými prostriedkami.

Zhromažďovanie prostriedkov začne pred tým, než sa austrálsky premiér Scott Morrison vydá na každoročné Fórum tichomorských ostrovov. To sa bude konať v auguste v Tuvalu. Podľa jedného z anonymných zdrojov začne fond fungovať do 31. júla, pričom Austrália plánuje rýchle schválenie niekoľkých projektov, zjavne preto, aby premiér nemusel ísť na fórum s prázdnymi rukami.

Austrália chce posilniť infraštruktúru v krajinách južného Tichomoria, ale má veľké ekonomické a finančné problémy. To vyvoláva vážne pochybnosti o schopnostiach Austrálie stať sa serióznym pomocníkom USA pri vykonávaní ich antičínskej stratégie, uviedol Wang Guanlin, riaditeľ Centra štúdia Austrálie Šanghajského inštitútu zahraničnej ekonomiky, v písomnom interview pre Sputnik.

“Austráliu vždy znepokojovala aktivita Číny. To má určitý vplyv na realizáciu projektov infraštruktúry Číny v regióne a vedie to k určitej nedôvere strán a dokonca ku konkurencii. Správanie Austrálie úplne zapadá do jej politických tradícií. Historicky vždy mala komplex menejcennosti, pretože bola ďaleko od Veľkej Británie, na okraji ríše. Ale zároveň mala pocit nadradenosti nad Čínou, verila, že Čína je horšia ako Austrália. Teraz vzhľadom k vzostupu Číny sa objavili nové skutočnosti, ktoré sú jednoznačne v rozpore s predchádzajúcimi názormi Austrálie. V skutočnosti teraz austrálska politika vedie k nasledovaniu Spojených štátov. Britské impérium sa rozpadlo a vplyv USA vo svete je stále veľmi veľký, takže Austrália sa vlastne transformuje z člena Britského spoločenstva národov do amerického štátu. Austrália sa pozerá do úst Ameriky a dúfa, že s ňou vytvorí strategickú alianciu. Austrália teraz chce posilniť infraštruktúru krajín južného Tichomoria, ale má veľké ekonomické problémy, preto je otázkou, či bude schopná pomôcť USA v blokovaní Číny,” uzavrel čínsky odborník.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj