Bratislava 1. februára 2019 (HSP/RT/Foto:TASR/AP -Peter Dejong)

Starší sudca odstúpil z Medzinárodného trestného súdu (ICC) Organizácie Spojených národov v Haagu po tom, ako sa Spojené štáty vyhrážali sudcom vyšetrujúcim údajné vojnové zločiny USA v Afganistane

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke budova Medzinárodného trestného súdu (ICC)

Sudca, Christoph Flugge, spolupracoval s Medzinárodným trestným súdom (ICC) a Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY) od roku 2008. Nedávno sa zúčastnil na predbežnom vyšetrovaní tvrdení, že americký vojenský personál a zamestnanci CIA mučili väzňov v Afganistane.

Flügge povedal nemeckému denníku Zeit, že odovzdal svoju demisiu po otvorených hrozbách amerických úradníkov, vrátane prejavu konzulárneho poradcu pre národnú bezpečnosť John Boltona v septembri, kde mu Bolton na súdnom dvore “želal smrť” .

“Ak títo sudcovia zasahujú do vnútorných záležitosti Spojených štátov alebo vyšetrujú záujmy amerického občana, povedal, že vláda USA urobí všetko pre to, aby zabezpečila, že títo sudcovia už nebudú môcť cestovať do Spojených štátov a dokonca by mohli byť stíhaní.” Povedal Flügge v interviu pre Zeit.

“Americký bezpečnostný poradca predniesol svoj prejav v čase, keď Haag plánoval predbežné vyšetrovanie proti americkým vojakom, ktorí boli obvinení z mučenia v Afganistane,” vysvetlil Flügge. “Americké hrozby pre medzinárodných sudcov jasne ukazujú novú politickú klímu. Je to šokujúce. Nikdy som nepočul takúto hrozbu.”

Podľa prokurátora Fatu Bensuda sa to stalo rok po tom, čo ICC začala vyšetrovanie obvinení, že najmenej 61 zadržaných v Afganistane bolo mučených americkými jednotkami a ďalších 27 mučila CIA v tajných väzniciach v Afganistane a v zahraničí.

Bolton vyhlásil vyšetrovanie za “úplne neopodstatnené” a “neoprávnené” a prisľúbil “chrániť občanov a spojencov pred nekalým trestným stíhaním týmto nezákonným súdom”.

Vysoký predstaviteľ USA tiež prisľúbil, že bude chrániť izraelských občanov pred súdmi. “Priateľ a spojenec” USA Izraela bol vtedy obvinený z páchania vojnových zločinov proti palestínskym civilistom. Varoval, že USA by ignorovali zatýkacie rozkazy, zakázali sudcom a prokurátorom vstúpiť do USA a dokonca ich budú stíhať a súdiť na amerických súdoch.

Flügge povedal, že jeho kolegovia boli “ohromení” tým, že by “Spojené štáty rozbehli také ťažké delostrelectvo”, ale dodal, že “toto je v súlade s novou americkou líniou: “Sme číslo 1 a my sme nad zákonom”.

Americké nerešpektovanie ICC nie je novinkou. Po veľkej diskusii podpísal prezident Bill Clinton Rímsku zmluvu o vytvorení Medzinárodného trestného súdu, ale Kongres ju nikdy neratifikoval. Clintonov nástupca George W. Bush symbolicky “nepodpísal” zmluvu v roku 2002, keď bola vojna v Afganistane v plnom prúde.

Neskôr v tom istom roku Kongres prijal zákon o ochrane členov americkej služby, ktorý zaväzoval prezidenta zabrániť akémukoľvek stíhaniu amerických ozbrojených síl ICC “v maximálnej možnej miere” a dokonca povolil ozbrojeným silám uvoľniť vojakov USC z väzby ICC. V tom čase bol Bolton štátnym tajomníkom.

Súd bol tiež kritizovaný viacerými krajinami ako aj samotnými Spojenými štátmi. Rusko stiahlo svoj podpis na Rímskej zmluve v roku 2016, keď súd kritizoval zjednotenie Krymu.


Zdroj